Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Investoři věří více Evropě než Spojeným státům

Sídlo Evropské centrální banky
ČTK / AP
Zdeněk Pečený

Evropské dluhopisy lákají investory na úkor amerických bondů. Může za to paradoxně horší výhled evropské ekonomiky, který donutí Evropskou centrální banku snižovat úrokové sazby dříve a rychleji.

Velcí investoři se obracejí zády k amerických vládních dluhopisům a nakupují evropské bondy. Mohou za to očekávaní, že Evropská centrální banka (ECB) začne snižovat úrokové sazby dříve než její americký protějšek (Fed). S klesajícími sazbami pak roste hodnota dluhopisů a na to velcí investoři nyní sázejí. 

Poslední ránu nadějím, že by Fed mohl na svém červnovém zasedání snížit úrokové sazby, zasadila včerejší data o inflaci. V březnu ceny ve Spojených státech vzrostly o 3,5 procenta a zaskočily analytiky, kteří očekávali menší nárůst. Stejně jako Česká národní banka také Fed cílí na dvouprocentní inflaci. Momentálně se tak americká ekonomika tomuto cíli vzdaluje.

Sníží ECB sazby již nyní? Kdyby chtěla šokovat trhy, tak ano

Sníží ECB sazby již nyní? Kdyby chtěla šokovat trhy, tak ano

Evropská centrální banka již tento čtvrtek bude jednat o nastavení úrokových sazeb na euru. Aktuálně jsou klíčové sazby na úrovni čtyř procent, nejvýše za poslední déle než dekádu. Inflace však v eurozóně klesá dostatečně rychle na to, aby ECB sazby snížila. Přesto trh počítá s tím, že snižování sazeb začne až v červnu. Ale co kdyby ECB chtěla všechny šokovat?

Přečíst článek

Správci aktiv jako Pimco, JPMorgan Asset Management či T Rowe Price v posledních týdnech zvýšili svou expozici vůči evropským vládním dluhopisům. To posunulo takzvaný spread neboli rozdíl mezi desetiletými německými a americkými bondy náklady na dva procentní body. Zatímco americká vláda musí za desetileté dluhopisy nabídnout úrok 4,4 procenta, německé vládě investoři na stejnou dobu ochotně půjčí za 2,4 procenta ročně.

„Cesta ke snížení sazeb v Evropě je jasnější, než v USA,“ řekl Bob Michele, investiční ředitel v JPMorgan Asset Management pro deník Financial Times. „Je těžké najít ekonomický důvod, proč by měl Fed snížil sazby,“ doplnil.

Stagnující ekonomika

Posun přichází v době, kdy se americká a evropská ekonomika začínají rozcházet. Zpomalující inflace a slabší ekonomika v Evropě podněcují sázky na to, že ECB letos přistoupí k razantnějšímu snižování úrokových sazeb než Fed.

Lukáš Kovanda: Má Západ sázet na pád Číny? To by se těžce přepočítal

Snaha Pekingu opřít ekonomický růst Číny o něco jiného, než jsou pod tíhou dluhu kolabující reality v zemi, vytváří nové nároky na tamní veřejnou kasu. A to zhoršuje stav veřejných financí této druhé největší ekonomiky světa. Může být hůř, varuje přitom Fitch. Pekingský režim zřejmě bude zhoršení ratingového výhledu Číny ze „stabilního“ na „negativní“ záhy rozporovat, nicméně je zjevné, že Číňanům více než kdy jindy hrozí, že jim dluh přeroste přes hlavu.

Přečíst článek

Trhy v současné době čekají tři nebo čtyři snížení sazeb ECB do konce roku a pouze dvě od Fedu. Inflace ve Spojených státech za březen dosáhla 3,5 procenta. Byl to třetí měsíc v řadě, kdy ceny na druhé straně Atlantiku rostly rychleji, než predikovali analytici. 

Inflace v eurozóně naopak minulý měsíc klesla na 2,4 procenta, tedy méně, než se předpokládalo. A posílilo to očekávání, že ECB do léta sníží úrokové sazby.

„Upřednostňujeme odprodej amerických státních dluhopisů ve prospěch dluhopisů eurozóny,“ uvedl Quentin Fitzsimmons, senior portfolio manažer společnosti T Rowe Price. 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme