Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Island jako útočiště pro těžaře bitcoinu. Země je láká na levnou elektřinu

Island díky své levné elektřině láká těžaře bitcoinů
iStock
 ČTK

Island se díky své levné elektřině z obnovitelných zdrojů stal útočištěm pro těžaře bitcoinů. Náklady na energii se jinde prudce zvyšují a ve Spojených státech a dalších zemích sílí i tlak regulátorů na kryptoměnové odvětví. Uvedla to agentura Bloomberg. Kromě dostatku levné energie je výhodou Islandu také jeho chladné klima, čehož využívají datová centra.

Island je vulkanický ostrov, elektřinu vyrábí téměř výhradně z vodních a geotermálních elektráren a má jí vysoké přebytky. Těžaři tuto energii využívají pro své energeticky náročné počítače.

„Dokud se na Islandu neobjevili těžaři, většina této negarantované energie nebyla prodejním produktem, takže v podstatě kupujeme energii, kterou nikdo jiný koupit nechce,“ řekl šéf společnosti GreenBlocks Daniel Jonsson. Firma je islandským poskytovatelem služeb datovým centrům a zaměřuje se na využívání obnovitelné energie pro těžbu a ověřování blockchainu.

Na tuzemské banky zaútočili hackeři, chtějí konec podpory Ukrajiny

AKTUALIZOVÁNO: České banky napadli hackeři z Ruska, požadují konec podpory Ukrajiny

Na tuzemské banky a burzu pravděpodobně zaútočili hackeři z Ruska. Útočníci z ruské hacktivistické skupiny NoName057 (16) požadují, aby instituce přestaly s podporou Ukrajiny. Finance klientů bank nejsou v ohrožení, jedinou komplikací pro klienty je dočasně nefunkční webový přístup k bankovnictví. Vyplývá to z vyjádření PwC a dalších expertů.

Přečíst článek

Negarantovaná energie je v podstatě přebytečná elektřina, kterou vyrábějí islandské elektrárny a kterou nechtějí kupovat hliníkárny, skleníky ani domácnosti, řekl Jonsson. Její dodávky jsou ale nestabilní. Další výhodou islandského elektrárenského systému je naprostá izolace od zbytku světa, což zemi chrání před globálním růstem cen elektřiny, uvedl ve své zprávě poskytovatel služeb pro kryptoměnové těžaře Luxor Technologies.

Těžaři bitcoinů neustále hledají levnou elektřinu, protože používají specializované a energeticky náročně počítače pro ověřování záznamů transakcí v blockchainu - tedy zajištění toho, že do oběhu se dostávají platné bitcoiny, za které získávají odměny v podobně tokenů. V datových centrech se nacházejí tisíce počítačů jakožto strojů na těžbu bitcoinů.

Podle odhadu firmy Luxor těžaři bitcoinů na Islandu spotřebovávají zhruba 120 megawattů elektřiny za rok. S počtem obyvatel 370 tisíc je tak Island místem s největší hustotou bitcoinových těžařů na světě.

Kryptoburza Binance po tvrdé kritice zvažuje odchod z Ruska.

Kryptoburza Binance po tvrdé kritice zvažuje odchod z Ruska

Společnost Binance, která je největší kryptoměnovou burzou na světě, uvažuje o úplném odchodu z ruského trhu. S odvoláním na mluvčího podniku o tom informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Přečíst článek

Někteří ochránci životního prostředí se ale obávají, že rostoucí nároky těžařů kryptoměn na elektřinu nevyhnutelně povedou ke vzniku dalších elektráren, což by mohlo na Islandu poškodit jedinečný ekosystém.

Generální ředitel firmy Bit Digital Samir Tabar považuje svoji těžební společnost za ekologickou. Tento těžař se sídlem v New Yorku v červnu oznámil, že v rámci dohody se společností GreenBlocks rozšiřuje svoji těžební přítomnost na Islandu. „Pro nás jako společnost je velmi důležité čerpat energii z obnovitelných zdrojů,“ řekl Tabar.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala opět pod hranici 19 tisíc dolarů

Bitcoin opět pod 19 tisíci dolary. Inflace a zvyšování sazeb dál drtí „nezávislou“ měnu

Přečíst článek
Doporučujeme