Itálie chce přilepšit státní kase prodejem Kolosea, tedy jeho digitální podoby
Itálie se chystá v dražbě nabídnout svou ikonickou památku, římské Koloseum. Alespoň tedy jeho digitální podobu, prostřednictvím technologie nezaměnitelného tokenu (NFT), píše list La Repubblica.
Skupina umělců, kurátorů a politiků navrhla vytvořit certifikovanou digitální kopii stavby, a to prostřednictvím NFT. Jedinečnou digitální kopii památky, která ale tvoří také aktivum, se kterým lze dále obchodovat, pak navrhují prodat v dražbě do zahraničí.
„Skrze technologii NFT můžeme zhodnotit umělecké dědictví, aniž by bylo nutné díla přesunout byť o centimetr,” uvádí navrhovatelé. Podle nich je další výhodou, že vlastnictví „fyzického Kolosea” zůstane italskému státu.
Deník La Repubblica připomíná, že v Itálii nejde o první iniciativu tohoto druhu. Florentská galerie Uffizi v květnu letošního roku prodala za použití technologie NTF digitální kopii známého obrazu Tondo Doni od Michelangela Buonarrotiho. Italský ministr Dario Franceschini uvedl, že jeho úřad chce dále zkoumat obchodní potenciál tohoto druhu digitálních kopií. „Vyhodnocujeme opatření, abychom zaručili co největší transparentnost a také co nejvyšší příjmy pro státní pokladnu,” uvedl Franceschini.
Slavní umělci i prestižní galerie nabízejí umění v podobě unikátních digitálních kopií neboli NFT. Jak do nich investovat a nenapálit se?Investice do digitálního umění rostou. Mají smysl?
Money
Není však zcela jasné, kolik by italský stát z prodeje Kolosea mohl utržit. Koláž amerického autora s uměleckým jménem Beeple v březnu vydražil londýnský aukční dům Christie's za téměř 70 milionů dolarů. Muzeum Uffizi ale za kopii obrazu Tondo Doni získalo výrazně nižší částku. Galerie dostala jen polovinu z prodejní ceny 240 tisíc eur, druhá polovina připadla firmě, která digitální kopii vytvořila.
Nezaměnitelné tokeny jsou elektronické identifikátory, které s pomocí technologie blockchain potvrzují, že digitální sběratelský předmět je autentický. Tokeny, které v posledních letech zaplavily sběratelský svět, tedy patrně vyřešily ústřední problém digitálních sbírek: jak uplatňovat právo na něco, co může být snadno a nesčetněkrát zkopírováno.
Díky dálnici D8 jste tam za chvíli. Návštěva muzea a fabriky míšeňského porcelánu je skvělý tip na výlet. A možná i dobrou investiční příležitostí.Desítky tisíc eur za talíř? Investice do Míšně mohou pomoci s inflací
Enjoy
Ceny ověřených printů startují na 300 tisících a jdou do milionů. Některé z nich už mají nového majitele.Galerie Kodl prodává Banksyho. Za miliony
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.