Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Italka Meloniová vytáhla proti cizím miliardářům

Italská premiérka Giorgia Meloniová
ČTK
Tereza Zavadilová
tzv

Itálie už delší dobu láká cizince. Některé na to, že si tu mohou koupit dům za euro a opravit jej. Jiné na výhodný daňový domicil. Teď ty bohaté ale pořádně zdaní.

Reklama

Bohatí lidé, kteří se přestěhují do Itálie, si musí nachystat peněženku. Vláda Georginy Meloniové schválila kontroverzní daňový zákon, který zvyšuje pevnou daňovou sazbu ze současných sto tisíc euro na dvojnásobek. Jinými slovy, kdo se do Itálie přesídlí i se svým daňovým domicilem, ročně zaplatí v přepočtu přes pět milionů čistého na daních jako začátek. 

Ministr financí Giancarlo Giorgetti ve středu podle Financial Times označil tento odvod za „rovnou daň pro miliardáře“. Daň má pomoci rozpočtu, který je ve víc než dvojnásobném deficitu, než je tříprocentní hranice požadovaná Evropskou unií. 

Fotbalistické schéma

Také je jejím cílem uklidnit domácí obyvatele. Itálie se totiž v posledních letech stala oblíbenou novou rezidenční destinací pro superboháče díky štědrým daňovým pobídkám, které vláda spustila v roce 2016 ve snaze zvrátit dlouhodobý odliv mozků ze země. Kdo se po delší době (po devíti letech a více) vrátil ze zahraničí do Itálie či se sem přišel jako cizinec přihlásit k daňové rezidentuře - což bylo vcelku populární po brexitu - mohl platit paušální roční daně sto tisíc euro nehledě na to, jaké měl příjmy nebo majetek. 

Pravidlo, zvané také „fotbalistické schéma“, přilákalo skoro tři tisíce superbohatých cizinců, hlavně na sever Itálie kolem Milána. Jenže to způsobilo nárůst cen realit o polovinu a nájmů o pětinu, což se původním obyvatelům nelíbí. 

Reklama

Není to první krok proti cizincům, který populistická vláda Meloniové přijala. Itálie kromě zmíněného daňového paušálu v roce 2019 zavedla jinou pobídku - 70procentní slevu na dani pro imigranty z italského příjmu (90 procent při stěhování na chudší jih). Meloniová ji snížila na 50 procent pro ty, kteří se tam stěhují od letošního roku.

Poste Italiane

Dočkají se Italové nižších daní? A za jakou cenu?

Italská vláda chystá částečnou privatizaci italské železnice, pošty a třeba i energetické firmy Eni. Nejdále v úvahách pokročil kabinet u poštovních služeb. Za pětinový podíl v Poste Italiane by stát mohl inkasovat až 2,5 miliardy eur. Prodej státního majetku by umožnil vládě Giorgie Meloniové získat peníze a splnit její předvolební slib - snížení daní.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme