J&T Banka ovládla investiční společnost Amista

J&T Banka navýšila svůj podíl v investiční společnosti Amista, která je jedním z největších českých správců a administrátorů fondů kvalifikovaných investorů, z deseti na 80 procent. Cenu transakce strany nezveřejnily. Amista nyní spravuje aktiva v objemu 62 miliard korun.
Oba subjekty uzavřely strategické partnerství v polovině minulého roku s cílem společně nabídnout investorům širší portfolio služeb fondů kvalifikovaných investorů v ČR. Minoritní podíl ve společnosti Amista je rozdělen mezi dosavadní akcionáře z řad managementu.
„V letošním roce jsme do naší správy převzali řadu fondů kvalifikovaných investorů skupiny J&T a celkově jsme letos rozšířili portfolio o 17 fondů,” uvedl výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Amista Ondřej Horák.
Proces deglobalizace se započal již před nástupem covidu, světová pandemie jej nicméně významně urychlila. Nyní se tento vývoj překlápí do fáze fragmentace, která přinese nové výzvy a příležitosti, tím pádem nové vítěze a poražené. Odezněla doba, kdy jednotícím pojítkem byla podpora globální prosperity. Do popředí se dere čas ideologií, kterým je možné ekonomický blahobyt obětovat. Současná světová vlna inflace je symptomem hlubších změn a zvyšování sazeb v USA jen jedním z faktorů v celkovém napětí na finančních trzích, míní ekonom J&T Banky David Havrlant.
David Havrlant z J&T: Konec globalizace. Kdo bude novým vítězem i poraženým?
Názory
Vlastnická změna nezasahuje do řídících orgánů Amisty a její management zůstává pod současným vedením. Hlavním cílem společnosti na nadcházející období bude rozšíření aktivit se zaměřením na nejnáročnější klienty.
„Zkušenosti Amisty chceme využít pro budování nových platforem a také nabídnout její služby našim privátním klientům pro správu a řízení rodinného majetku, jak formou fondů kvalifikovaných investorů, tak svěřenských fondů. Zároveň věříme, že klienti Amisty ocení, že jsme v rámci skupiny schopni zajistit služby depozitáře, obchodníka s cennými papíry a také bankovní a mezzaninové financování. Vybraným partnerům se otevírá možnost získávat kapitál do jejich fondu od skupiny J&T nebo našich klientů,“ doplnil generální ředitel a člen představenstva J&T Banky Štěpán Ašer.
Nemožnost obchodovat s ruskými akciemi vedla k pozastavení obchodování s fondy, které do ruských cenných papírů investovaly. Čeští investoři se tak již měsíce nedostanou ke svým investicím za vyšší stovky milionů korun.
Češi mají stamiliony v ruských akciích. Nedostanou se k nim
Money
Do bankovního holdingu J&T Finance Group SE patří vedle české J&T Banky její slovenská pobočka, J&T Banka d.d. v Chorvatsku a slovenská bankovní skupina 365 (dříve Poštová banka).
Amista vznikla v roce 2006. Od té doby založila více než 200 fondů a podfondů kvalifikovaných investorů do cenných papírů, private equity a venture kapitálu, energetiky, komerčních i rezidenčních realit, pohledávek, zemědělské půdy, ale i umění, vína či autoveteránů.
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, letos od ledna do konce září klesl v důsledku vývoje na trzích o tři miliardy na 705 miliard korun, uvedla Jana Brodani, šéfka Asociace pro kapitálový trh.
Jana Brodani: Pravidelné investování učí Čechy nepanikařit, když se fondům nedaří
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.