Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jak poskytnout Ukrajině miliardy i bez souhlasu Maďarska? EU má plán

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
ČTK
 ČTK

Evropská unie připravuje záložní plán, jak poskytnout Ukrajině, která se brání ruské ozbrojené agresi, 20 miliard eur (přes 490 miliard korun), a to i bez maďarského souhlasu. S odvoláním na nejmenované představitele zapojené do projednávání plánu to uvedl deník Financial Times.

Evropská unie podle listu hledá alternativní řešení poté, co maďarský premiér Viktor Orbán tento měsíc zablokoval finanční pomoc Ukrajině ve výši 50 miliard eur, kterou se zbytek členských států snaží zahrnout do unijního rozpočtu na příští čtyři roky.

FOTOGALERIE: Připomeňte si návštěvu Zelenského v Praze

Aktuálně rozpracovávaný záložní plán se podle unijních představitelů jeví jako nejefektivnější způsob, jak Ukrajině poskytnout prostředky v případě, že Orbán se na plánovaném unijním summitu 1. února rozhodne své veto zopakovat. Podle tohoto plánu by zapojené členské státy poskytly evropskému rozpočtu záruky, díky nimž by si Evropská komise na kapitálových trzích mohla v příštím roce pro Kyjev půjčit až 20 miliard eur, sdělily deníku jeho zdroje.

Ukrajinští vojáci u Bachmutu

Pro úspěšnou ofenzivu Ukrajiny by západní pomoc musela být násobná, říká vojenský odborník

Současná podoba války na Ukrajině naznačuje podle Zdeňka Petráše z brněnské Univerzity obrany stagnaci a ztrátu operačního tempa na obou stranách. Aby Kyjev mohl uskutečnit úspěšnou protiofenzivu, musela by se západní pomoc zdvojnásobit nebo i ztrojnásobit, uvedl Petráš.

Přečíst článek

Takové řešení by nevyžadovalo záruky od všech 27 členských států EU a hlavními účastníky by byly ty země, které mají nejvyšší ratingy úvěryschopnosti. Zároveň by pro plán nebylo zapotřebí jednomyslné podpory všech členských států.

Jednou z nevýhod tohoto řešení oproti původnímu plánu je, že by pomoc Ukrajině sestávala pouze z půjček a nezahrnovala dotace. Unijní představitelé se tak podle deníku FT stále kloní k původnímu plánu, který v současnosti blokuje Maďarsko.

Ukrajinští vojáci u Bachmutu

Ukrajinci v branném věku prchají ze země. Denně jich odejde asi šest tisíc, tvrdí pohraničník

Z Ukrajiny denně přes západní hranici odjíždí asi 6000 mužů branného věku, uvedl podle serveru Ukrajinska pravda představitel pohraniční stráže Ihor Matvijčuk.

Přečíst článek

Ukrajina, která se druhým rokem brání ruské vojenské agresi, se v poslední době potýká se snížením podpory od svých západních spojenců. Nejistá je i další finanční pomoc z USA. Americký kongres kvůli sporu demokratů a republikánů blokuje krizový balíček zahrnující přes 60 miliard dolarů (více než 1,3 bilionu korun) vyčleněných na ukrajinskou pomoc.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes v reakci na zprávu FT prohlásil, že další peníze pro Kyjev ze Západu průběh války nemohou zvrátit a že Moskva bude dál na Ukrajině usilovat o dosažení svých cílů. Přišel také s tvrzením, že další podpora Ukrajiny uškodí ekonomice členských zemí EU.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ruský samohybný raketomet „Grad“

Plané sliby? Rusové stále útočí na energetickou infrastrukturu, uvedl Zelenskyj

Přečíst článek
Doporučujeme