Jak si poradit s inflací? Tady jsou čtyři tipy
Chcete ochránit své finance, ale nerozumíte tomu, jak jednotlivé bankovní produkty fungují? Nemusíte zbytečně surfovat po všech možných webech. Přečtěte si náš přehledný výčet investičních bankovních účtů a spoření.
Spořicí účet
Spořicí účet je bankovní účet, na kterém si střádáte peníze. Vaše banka vám na oplátku připisuje vyšší úrok, než bývá na běžném účtu. Na spořicí účet můžete vkládat částky libovolné výše a jakkoliv často. Výběr výsledné částky nemusí být plánovaný, peníze obvykle máte k dispozici kdykoli.
Pojem inflace chápe správně 78 procent Čechů a téměř tři čtvrtiny lidí vědí, že s investováním se oproti spoření pojí větší výnosy i riziko. Vyplývá to z aktuálního průzkumu investiční platformy Portu vypracovaného s agenturou Ipsos. V porovnání s loňským podzimním šetřením investiční gramotnost Čechů sice stoupla, podle autorů průzkumu roste ale povědomí o světě investic pomalu. Většina Čechů chápe správně pojem inflace. Jejich povědomí o světě investic ale roste pomalu
Money
Spořicí účet je bez rizika a jeho výnos není nijak zásadně výrazný. Neřadí se mezi nejvýnosnější produkty, ale funguje jako dobrá varianta pro odkládání peněz stranou.
Termínovaný vklad
Termínovaný vklad je druh spořicího účtu, ale na rozdíl od toho klasického je časově omezen. Vklad na termínovaný účet je jednorázový a peníze si můžete vybrat až po řádném ukončení smlouvy.
Reálný výnos všech spořicích i termínovaných bankovních vkladů je vzhledem k dvouciferné inflaci záporný a nic na tom nezmění ani dnešní očekávané výrazné zvýšení úrokových sazeb České národní banky. Rychleji naopak banky reagují na růst sazeb zvyšováním úročení hypoték, vyplývá z analýzy Portu.Analýza: Úspory na účtech u bank ztrácí na hodnotě. Ani další zvýšení sazeb ČNB na tom nic nezmění
Money
Z důvodu tohoto omezení vám banka poskytne vyšší úrok než na klasickém spořicím účtu, jelikož jí po pevně sjednanou dobu umožňujete pracovat s vašimi penězi. Termínovaný vklad sice můžete ukončit předčasně, ale připravte se na vysoký poplatek za zrušení.
Stavební spoření
Stavební spoření je druh ukládání peněz, při kterém je předem stanovena cílová částka, doba spoření a výše měsíčního vkladu. Velkou výhodou stavebního spoření je fakt, že při řádném ukládání peněz máte nárok na vcelku vysoký úrok a státní podporu k tomu.
V Česku probíhá historicky rekordní pád životní úrovně. Reálné mzdy se letos v prvním čtvrtletí meziročně propadly o 3,6 procenta. I když meziročně sice přidaly přes sedm procent nominálně, takže většina lidí má pocit, že „bere více“, reálně, tedy po zohlednění více než 11procentní inflace, se historicky propadly. Potvrzují to nejnovější data Českého statistického úřadu.Lukáš Kovanda: Potvrzeno. Mzdy se letos reálně propadají nejvíce v tomto tisíciletí
Názory
V dnešní době už nemusíte prokazovat, že naspořené peníze poputují na rekonstrukci nebo koupi nemovitosti. Od smlouvy stavebního spoření můžete odstoupit, ale přijdete o státní příspěvek, a navíc musíte zaplatit poplatek za zrušení.
Investiční fond
Investiční fond je produktem investičních společností, který umožňuje investovat kolektivně. Každý z investorů, ač jsou ve skupině, nakupuje jednotlivé podílové listy za peníze, se kterými pak investiční společnost operuje. Na výběr máte mezi jednorázovými fondy a fondy s pravidelným vkladem a sami si určíte výši a frekvenci investice.
Výhodou investičního fondu je časová neohraničenost a možnost investice i menších částek. Samozřejmou součástí je ale vyšší riziko investice než u předchozích produktů, se kterou se pojí i vyšší možný zisk.
Česká národní banka (ČNB) zvýšila základní úrok o 125 bazických bodů na rovných 7 procent. Reaguje tak na vývoj inflace, která v květnu atakovala hranici 16 procent, a také rostoucí inflační očekávání. ČNB zvýšila sazby. Základní úrok je sedm procent
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.