Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Jako před covidem. Průmysl loni vzrostl, táhne ho především výroba aut

Průmyslová produkce loni meziročně vzrostla o 1,7 procenta, pomohla tomu hlavně výroba aut.
ČTK
 ČTK

Česká průmyslová produkce loni meziročně vzrostla o 1,7 procenta. Dostala se tak na předcovidovou úroveň z roku 2019, pomohla tomu hlavně výroba aut. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V prosinci průmysl meziročně vzrostl o čtyři procenta. Stavební výroba se loni meziročně zvýšila o 1,9 procenta.

Reklama

„Nejvýrazněji tento výsledek ovlivnila výroba motorových vozidel, kde produkce meziročně vzrostla o více než desetinu. V řadě dalších klíčových odvětví českého zpracovatelského průmyslu však meziročně produkce klesla,” uvedl k celoročnímu růstu ředitel odboru statistiky průmyslu ČSÚ Radek Matějka.

Výroba aut v loňském roce meziročně vzrostla o 11,7 procenta. Pohoršila si ale naopak například produkce potravinářských výrobků, která klesla o 1,5 procenta. Zpracování dřeva kleslo o více než osm procent a výroba kovových konstrukcí byla nižší o 3,8 procenta. Produkce a rozvod elektřiny, plynu a tepla se snížily o 3,1 procenta.

K prosincovému meziročnímu růstu rovněž přispěla nejvíce výroba motorových vozidel. která se vlivem nižší srovnávací základny zvýšila o 30 procent. V závěru roku se dařilo zvýšit produkci i v kožedělném a oděvním průmyslu. V oděvním průmyslu se projevila zejména zvýšená domácí poptávka.

Naopak nejvýrazněji klesla produkce ostatních dopravních prostředků a zařízení, a to o 10,8 procenta. „Projevila se vysoká srovnávací základna a vysoká rozpracovanost dlouhodobých zakázek,” uvedli statistici. Pokračoval rovněž pokles produkce i ve dvou významných průmyslových odvětvích, tedy v chemickém průmyslu a ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Zejména v hutnictví a slévárenství se již delší dobu projevují důsledky vysoké energetické náročnosti výroby a snížená poptávka, především ze zahraničí.

Reklama

V meziměsíčním srovnání byla v prosinci průmyslová produkce vyšší o 0,2 procenta. „Prosincové výsledky průmyslu potvrdily trend z předchozích měsíců roku 2022. Produkce průmyslu jako celku stagnovala, byť v jednotlivých odvětvích docházelo k různým výkyvům. Potvrzují to i údaje za nové průmyslové zakázky, jejichž hodnota sice meziročně vzrostla, avšak meziměsíční porovnání na výrazné zvýšení zakázkové náplně neukazuje,” uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Hodnota nových zakázek v prosinci meziročně vzrostla o 10,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 9,3 procenta, tuzemské o 11,6 procenta. „K růstu hodnoty nových zakázek podobně jako u produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel: vlivem nízké srovnávací základny vzrostly nové zakázky v tomto odvětví meziročně o čtvrtinu,” dodali statistici.

„V celoročním vyjádření se produkce loni proti roku 2021 zvýšila o nevýrazných 1,7 procenta. Letošní rok bude podle našich předpokladů ještě slabší,” uvedl Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank.

Stavební rodukce si udržela mírný růst

Stavební výroba v Česku se loni meziročně zvýšila o 1,9 procenta, o rok dříve stoupla o 2,4 procenta. V prosinci zpomalil meziroční pokles stavebnictví na 0,2 procenta z listopadových 0,8 procenta. Meziměsíčně byla výroba vyšší o 1,2 procenta.

Podle statistiků loni nejrychleji rostla stavební výroba v prvním čtvrtletí, díky nízké srovnávací základně a příznivému počasí o 9,9 procenta. Naopak nejhorší výsledek zaznamenalo stavebnictví ve třetím kvartále, kdy jeho produkce klesla o 1,7 procenta.

Za celý loňský rok úřady vydaly 86 047 stavebních povolení, meziročně o 5,4 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb proti roku 2021 klesla o 1,6 procenta na 512,8 miliardy korun. Loni začala výstavba 41.546 bytů, meziročně jich bylo o 7,7 procenta méně. Dokončených bytů bylo o 14,1 procenta více, 39.460, což bylo nejvíce od roku 2007, uvedli statistici.

„Hlavním důvodem omezování výstavby nových bytů je nepochybně nižší dostupnost hypoték a negativní očekávání,” uvedl Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Zatímco za celý loňský rok stouplo pozemní i inženýrské stavitelství, v posledním měsíci roku se dařilo jen inženýrským stavbám, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí. Meziročně produkce tohoto odvětví vzrostla o 8,2 procenta.  Počet stavebních povolení, které úřady v prosinci vydaly, meziročně klesl o 15,6 procenta na 6700, orientační hodnota povolených staveb stoupla o 8,5 procenta na 51,2 miliardy. K růstu orientační hodnoty podle ČSÚ přispělo povolení velkých staveb dopravní infrastruktury. Zahájených bytů bylo v loňském prosinci meziročně o 21,9 procenta méně, tedy 3597. Počet dokončených bytů vzrostl téměř o třetinu na 4786. 

„V loňském roce bylo dokončeno 39 460 bytů. Jedná se o nejlepší výsledek od roku 2007. Ale lze očekávat, že rok 2023 přinese útlum ve stavebnictví, kdy se budou dokončovat rozestavené projekty a výrazně klesne zahajování nových staveb,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme