Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Jana Brodani: Pravidelné investování učí Čechy nepanikařit, když se fondům nedaří

Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky
Michael Tomeš
 ČTK

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, letos od ledna do konce září klesl v důsledku vývoje na trzích o tři miliardy na 705 miliard korun, uvedla Jana Brodani, šéfka Asociace pro kapitálový trh.

Reklama

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, letos od ledna do konce září klesl o tři miliardy na 705 miliard korun. Největší pokles majetku zaznamenaly fondy smíšené, naopak největší nárůst fondy dluhopisové. Ve třetím čtvrtletí ale majetek začal opět růst. Uvedla to Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Loni majetek uložený ve fondech za celý rok stoupl o 118 miliard korun na 708 miliard korun.

„V důsledku vývoje na trzích poklesl majetek ve fondech kolektivního investování od začátku letošního roku o 0,43 procenta na 705 miliard korun . Ve třetím kvartálu však majetek ve fondech začal opět růst ze 688 miliard na konci června,” uvedla výkonná ředitelka asociace Jana Brodani. Investoři se tak podle ní i díky pravidelným investicím naučili své dlouhodobé investice nepřizpůsobovat krátkodobým tržním korekcím.

Největší nárůst zaznamenaly fondy peněžní a především dluhopisové. V návaznosti na úrokovou normalizaci dluhopisové fondy již od počátku letošního roku suverénně vítězí z pohledu nákupů investorů. Naopak největší pokles majetku zaznamenaly fondy smíšené a strukturované, upozornila Brodani.

„Třetí čtvrtletí se stalo prodejně nejsilnějším obdobím v letošním roce, když čisté prodeje podílových fondů přesáhly 19 miliard korun. Domácnosti směřovaly své nové investice opět hlavně do dluhopisových fondů, v menší míře i do nemovitostních a akciových fondů,” doplnil předseda AKAT Martin Řezáč.

Reklama

Ilustrační foto

Většina Čechů chápe správně pojem inflace. Jejich povědomí o světě investic ale roste pomalu

Pojem inflace chápe správně 78 procent Čechů a téměř tři čtvrtiny lidí vědí, že s investováním se oproti spoření pojí větší výnosy i riziko. Vyplývá to z aktuálního průzkumu investiční platformy Portu vypracovaného s agenturou Ipsos. V porovnání s loňským podzimním šetřením investiční gramotnost Čechů sice stoupla, podle autorů průzkumu roste ale povědomí o světě investic pomalu.

Přečíst článek

Naopak pokračovalo podle něj stahování peněz ze smíšených fondů. „Inflace a současné nominální úrokové sazby tak nadále fungují jako katalyzátor ochrany úspor obyvatelstva. Očekáváme, že se letošní rok nakonec zapíše do dějin nárůstem objemu majetku, a to i navzdory předchozím korekcím na kapitálových trzích,” podotkl Řezáč.

Nejvíce peněz bylo koncem září ve smíšených fondech (251,7 miliardy korun), dluhopisových fondech (197 miliard korun) a akciových fondech (173 miliard korun).

Mezi největší zprostředkovatele domácích a zahraničních fondů kolektivního investování v České republice patří Česká spořitelna (175,2 miliardy korun), ČSOB Asset management (172,5 miliardy korun), Komerční banka (82,5 miliardy korun), Conseq Investment Management (60,8 miliardy korun) a Raiffeisenbank (40,9 miliardy korun).

rubl, akcie, ruské fondy

Češi mají stamiliony v ruských akciích. Nedostanou se k nim

Nemožnost obchodovat s ruskými akciemi vedla k pozastavení obchodování s fondy, které do ruských cenných papírů investovaly. Čeští investoři se tak již měsíce nedostanou ke svým investicím za vyšší stovky milionů korun.

Přečíst článek

Inflaci lze porazit jen investicemi. Ženy přitom naráží na stereotypy a časové limity

Nebát se a začít investovat. Klidně jen se stokorunami pravidelně ukládanými do fondů. Tak by měly začít investovat ženy podle zkušených investorek, které se zúčastnily konference „Ženy jako investorky: Jak ochránit své peníze“ pořádané byznysovým portálem newstream.cz. Jinak jim hrozí velké problémy zejména v pokročilejším věku, kdy jim státní penze nedokáže pokrýt i běžné výlohy. 

Přečíst článek

Jak vyjít z krize silnější? A kam zamíří kurz koruny? Odpoví experti na akci pořádané SAB Finance

Na co se připravit v roce 2023, jak udělat z recese příležitost a co by znamenal konec války pro české podnikatele? Tato a další důležitá témata budou diskutovat živě z České národní banky člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek, ekonom Lukáš Kovanda a prezident Klubu finančních ředitelů Dean Brabec. Newstream je mediálním partnerem akce.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky

Brodani: Trh fondů kvalifikovaných investorů poroste, ale už asi pomaleji

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme