Jana Matesová: Ekonomika se propadne. Lidé přestanou nakupovat to, co nepotřebují

Inflace nejspíš nadále zůstane dvouciferná a může za to i aktuální politika České národní banky, myslí si bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance a respektovaná ekonomka Jana Matesová. Jak se podle ní bude vyvíjet česká ekonomika v příštím roce?
Co nás čeká? Propad ekonomiky?
Podle posledního vývoje i rizik do příštího roku očekávám, že český reálný hrubý domácí produkt v příštím roce jako celku mírně poklesne. Považuji za velmi pravděpodobný pokles reálného HDP v prvním čtvrtletí. O dalších čtvrtletích rozhodne především vývoj ekonomiky v EU, zejména v Německu, situace na trhu s plynem, tedy jak se bude dařit plnit zásobníky, a vývoj domácí inflace.
Jak se bude vyvíjet podle vás právě inflace?
Dostat v roce 2023 inflaci těsně pod deset procent není cíl, kterým bychom se měli chlubit. Pro ekonomiku i společnost by bylo mnohem prospěšnější, kdyby se ke konci roku dostala nejvýše na 3-5 procentům. Při současné politice ČNB je ale mnohem pravděpodobnější první varianta.
Jak se bude česká ekonomika vyvíjet v následujícím komplikovaném roce? Byznysový portál newstream.cz přináší sérii pohledů významných tuzemských ekonomů. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek předpokládá, že po prvotním útlumu začne poptávka opět oživovat.
Pavel Sobíšek: Inflace zůstane přes deset procent, koruna oslabí
Názory
ČNB pod vedením Aleše Michla se snaží bojovat s inflací zejména kurzem koruny. Co očekáváte od koruny?
ČNB vyhlásila politiku silné koruny, což je důležité pro zlevňování dovážených vstupů, včetně energetických, a stabilního kurzu koruny k euru, což pomůže plánování podniků. Na tuto politiku má zatím dost eurových rezerv pro nákupy koruny za eura na finančních trzích. S ohledem na rizika, kterým bude česká ekonomika čelit, a na apetit finančních trhů (které českou korunu stále vidí jako součást balíku měn rozvíjejících se trhů), je možné, že i přesto koruna k euru mírně oslabí. Kurz koruny k americkému dolaru bude záviset především na jeho kurzu k euru. I když po ztrátě dolní komory amerického Kongresu demokraty a po nástupu Evropské centrální banky k systematickému utahování měnové politiky dolar vůči euru oslabil, rizika na straně ekonomik eurozóny jsou přece jen vyšší než na straně americké ekonomiky, a proto očekávám, že americký dolar vůči euru i vůči koruně znovu mírně posílí.
Projeví se propad HDP nějak výrazněji na nezaměstnanosti?
V roce 2023 čekám jen mírné zvýšení nezaměstnanosti, která velmi pravděpodobně nadále zůstane nejnižší, nebo jednou ze dvou nejnižších v EU.
S ekonomickými prognózami je to v současné nejisté době složité, píše v komentáři pro Newstream David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte. A dodává: „Jisté je jen to, že půjde o složitý rok“.
David Marek: Čeká nás složitý rok. Není jisté, že budeme mít dost plynu
Názory
Jak se tedy bude reálná ekonomika v příštím roce vyvíjet, když na jedné straně počítáte s poklesem HDP, ale zároveň neporoste nezaměstnanost?
Očekávám, že celková spotřeba českých domácností v roce 2023 dále poklesne. S poklesem můžeme určitě počítat v prvním čtvrtletí. Stagnace nebo pokles jsou pravděpodobné i ve druhém čtvrtletí. V dalších dvou čtvrtletích už bude meziroční srovnání spotřeby poměřováno k nižšímu základu. Vývoj bude ale záviset na disciplinovanosti českých veřejných výdajů a na mezinárodní ekonomické situaci. Očekávám, že bude pokračovat trend změny struktury spotřeby a omezování nákupů zbytného zboží a služeb.
A jaká situace bude panovat v průmyslu, tedy tahounu české ekonomiky?
Vývoj v průmyslu bude nejvíce záviset na mezinárodní situaci, zejména na vývoji ekonomik EU, kam směřuje naprostá většina českého exportu, také na ochlazení čínské ekonomiky, které ovlivní ceny na globálních trzích i obnovování globálních dodavatelských řetězců. Průmyslu pomůže příliv evropských fondů, který se v příštím roce začne masivně projevovat. Nejpozitivnějším signálem pro český průmysl by bylo ukončení války na Ukrajině a odsun ruských vojsk z jejího území, které by umožnilo zahájit sanaci a rekonstrukci Ukrajiny. V souhrnu věřím v mírný růst průmyslové výroby.
Česká ekonomika v příštím roce zpomalí. Podle predikcí ministerstva financí a České národní banky (ČNB) za celý rok vykáže pokles hrubého domácího produktu (HDP), analytici očekávají slabý růst do jednoho procenta. Vysoká inflace by se měla postupně snižovat, ale stále zůstane nad dvouprocentním cílem ČNB. I proto podle analytiků nepřikročí ČNB dříve než v polovině roku ke snižování základních úrokových sazeb. Instituce i analytici očekávají také mírné zvýšení nezaměstnanosti.
Rok 2023 bude těžký, nikoliv tragický. Ekonomika zpomalí, inflace postupně spadne
Money
Velký propad se čeká ve stavebnictví. Souhlasíte?
Pokud jde o výstavbu nového bydlení, očekávám, že v roce 2023 bude pokračovat její pokles. Stavebnictví by mělo v oblasti infrastruktury i přechodu na ekologické projekty těžit zejména z vyššího přísunu evropských fondů, to je pro ně velmi dobrá zpráva. Mohlo by mít i více uchazečů o zaměstnání. Stále ale platí nutnost konečně schválit a uvést v platnost racionální stavební zákon, který by nás i v této oblasti vrátil z okruhu zemí rovníkové Afriky do vyspělého světa, a potřebné právní normy pro komunitní energetiku.
Jana Matesová
Bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance, uznávaná ekonomka s mnoha zahraničními zkušenostmi. V posledních letech se věnuje komentování tuzemské ekonomiky a dopadům globální situace na ni.
Už za týden si připomeneme třicáté výročí vzniku samostatné České republiky. Rozpad česko-slovenské federace nastal k 31. 12. 1992. Dne 1. ledna tak Česko slaví nejen Nový rok, ale pravidelně si připomíná též Den obnovy samostatného českého státu. Slováci ten den mají v kalendáři coby Den vzniku Slovenskej republiky. Z hlediska ryze ekonomického dopadli v uplynulých třiceti letech lépe Češi. A to po takřka všech stránkách. Byť jistě i Slováci učinili značný pokrok a jeden čas dokonce náskok Česka v národohospodářské výkonnosti význačně stahovali.
Lukáš Kovanda: Po třiceti letech od rozpadu federace Češi bohatnou rychleji, Slováci se rychleji zadlužují
Trhy
Důvěra v českou ekonomiku je znovu nejnižší od loňského března. Takzvaný souhrnný indikátor důvěry v prosinci klesl meziměsíčně o 0,6 bodu na hodnotu 89,5. Důvěra se snížila mezi podnikateli a také u spotřebitelů.
Bude hůř. Důvěra v ekonomiku je nejnižší od loňského března
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.