Japonská vláda: Zhasněte, ale klimatizace nechte běžet. Tokio je kvůli vlně veder kousek od blackoutu

Obyvatelé Tokia a jeho okolí jsou poslední dny vystaveni teplotám šplhajícím ke 40 stupňům Celsia. Klimatizace se nezastaví a přenosové soustavě hrozí přetížení. Japonská vláda proto vyzvala na 37 milionů lidí, aby šetřili elektřinu a přestali svítit, píše server BBC.
Ostrovní země se nyní potýká s vlnou veder a rekordními teplotami, kvůli čemuž může nastat přetížení zásobování, informoval server BBC.
Meteorologové navíc uvedli, že letos skončilo každoroční letní období dešťů nejdříve od roku 1951, kdy japonská meteorologická agentura začala záznamy vést. Deště obvykle mírní letní vedra až do července.
Japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu očekává, že poptávka po elektřině bude v pondělí odpoledne místního času kritická. Lidé by podle resortu měli vypnout nepotřebná světla, ale stále používat klimatizaci, aby se vyvarovali úpalu.
V důsledku zvyšujících se teplot úřady už několik týdnů varují před hrozícím nedostatkem energie. O víkendu se teploty v centru Tokia vyšplhaly nad 35 stupňů Celsia, zatímco ve městě Isesaki, které leží severozápadně od hlavního města, meteorologové zaznamenali rekordních 40,2 stupně Celsia. Šlo o nejvyšší teplotu, jaká kdy byla v červnu v Japonsku naměřena. I když červen značí na ostrovech začátek léta, teploty se v tomto měsíci obvykle nadále drží pod hranicí 30 stupňů.
Japonský jen je nejslabší za 32 let. Inflace přes dvě procenta je to, po čem vláda a centrální banka roky toužily. Jenže jak se říká, odříkaného chleba největší krajíc. Centrální banka je i tak v pasti.
Japonci mají po desítkách let inflaci. Lidé jsou naštvaní a centrální banka má starosti
Money
V pondělí odpoledne se v Tokiu a osmi okolních prefekturách očekával pokles podílu přebytkové elektřiny na 3,7 procenta, přičemž tříprocentní rezervu vláda považuje za nezbytnou pro stabilní dodávky elektřiny, uvedlo v nedělním prohlášení ministerstvo hospodářství.
Vláda požádala obyvatele, aby od 15:00 tokijského času (08:00 SELČ) na tři hodiny vypnuli nepotřebná světla, ale zároveň nadále používali klimatizaci.
Přestože se dodavatelé elektřiny snaží dodávky zvýšit, podle ministerstva je situace s rostoucími teplotami nevypočitatelná. „Pokud dojde k nárůstu poptávky a náhlým problémům s dodávkami, rezervní zásoba klesne pod minimální požadovanou úroveň,” uvedl resort.
Dodávky elektřiny v Japonsku jsou přitom napjaté od březnového zemětřesení v severovýchodní oblasti země. To si vyžádalo pozastavení provozu některých jaderných elektráren.
Začátkem tohoto měsíce proto japonská vláda vyzvala domácnosti a firmy, aby v létě co nejvíce šetřily elektřinou. Kvůli vysokým teplotám v zemi však bylo v neděli odpoledne podle japonské televize NHK převezeno do tokijských nemocnic 46 lidí s podezřením na úpal.
Investice do energetiky mají v letošním roce vzrůst o osm procent na 2,4 bilionu USD (56,5 bilionu korun). Tato částka zahrnuje rekordní výdaje na obnovitelé zdroje energie. Ani tento vysoký růst však nebude stačit k vyřešení současné klimatické a energetické krize.
Investice do zelené energetiky stoupají. Stále to ale nestačí na vyřešení krize
Money
Evropě v zimě hrozí série blackoutů, varuje Jeremy Weir, šéf společnosti Trafigura. Ta patří k největším nezávislým obchodníkům se surovinami na světě.
Evropě hrozí série blackoutů, varuje expert
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.