Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jaroslav Míl: Česko nemá povinnost být na energetické burze

Jaroslav Míl
ČTK
Stanislav Šulc

Funkční trh s energiemi v Evropě nikdy neexistoval. A to je velký problém. Uvedl to bývalý šéf energetické společnosti ČEZ Jaroslav Míl v pořadu CNN Prima NEWS Svět financí. Podle Míla není povinné mít burzovní cenu elektřiny jako referenční. Změna by přitom mohla přinést zlevnění elektřiny pro české domácnosti.

Jednotný energetický trh v Evropě má řadu problémů. Naplno se to projevilo vloni v srpnu, kdy ceny na burze vystřelily k částce tisíc eur za 1 megawatthodinu. V současnosti jsou ceny sice níže, ale stále jsou o zhruba 150 až 200 procent nad dlouhodobým průměrem.

Právě vloni se také spekulovalo o tom, zda by bylo výhodné burzu opustit a vymyslet vlastní obchodní model. Podle bývalého šéfa energetického gigantu ČEZ Jaroslava Míla by přesně to mohlo pomoci českým domácnostem s přehnanými cenami za elektřinu.

Bitcoin, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: První bitcoinový fond v USA je „na spadnutí“, cena kryptoměny roste

Bitcoin, „klasika“ mezi kryptoměnami, letos opět roste jako z vody. Od začátku roku zhodnotil o zhruba 125 procent. Přitom před rokem touto dobou byla nejstarší a nejrozšířenější světová kryptoměna na dně. Mnozí bitcoin odepisovali a vyhlíželi jeho definitivní krach. Už poněkolikáté se ale spletli. V lednu se prodával za méně než 17 tisíc dolarů, nyní vyjde na více než 37 tisíc.

Přečíst článek

„My nemáme povinnost být na té burze, nemáme ani povinnost mít burzovní cenu jako referenční,“ uvedl Jaroslav Míl v pořadu Svět financí s Trinity Bank na stanici CNN Prima NEWS. Podle Míla není pravda, že by opuštění burzy znamenalo opuštění společného evropského trhu. „Je to jako kdyby musel rohlík stát stejně v Kolíně ve středních Čechách a v Kolíně nad Rýnem. To je také společný trh, ale má různé obchodní zóny,“ dodal Míl.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy navíc vyšší ceny elektřiny představují mimořádnou zátěž pro tuzemský průmysl. „V dalších letech hrozí, že bude výrazně klesat konkurenceschopnost českých firem,“ dodal Kovanda v pořadu Svět financí.

Celý pořad sledujte zde

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Češi ve velkém vyrábí a vyváží elektřinu. Přesto jim zdražila o 85 procent

Lukáš Kovanda: Češi ve velkém vyrábí a vyváží elektřinu. Přesto jim zdražila o 85 procent

Přečíst článek
Doporučujeme