Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Jaroslav Míl: Česko nemá povinnost být na energetické burze

Jaroslav Míl
ČTK
Stanislav Šulc

Funkční trh s energiemi v Evropě nikdy neexistoval. A to je velký problém. Uvedl to bývalý šéf energetické společnosti ČEZ Jaroslav Míl v pořadu CNN Prima NEWS Svět financí. Podle Míla není povinné mít burzovní cenu elektřiny jako referenční. Změna by přitom mohla přinést zlevnění elektřiny pro české domácnosti.

Reklama

Jednotný energetický trh v Evropě má řadu problémů. Naplno se to projevilo vloni v srpnu, kdy ceny na burze vystřelily k částce tisíc eur za 1 megawatthodinu. V současnosti jsou ceny sice níže, ale stále jsou o zhruba 150 až 200 procent nad dlouhodobým průměrem.

Právě vloni se také spekulovalo o tom, zda by bylo výhodné burzu opustit a vymyslet vlastní obchodní model. Podle bývalého šéfa energetického gigantu ČEZ Jaroslava Míla by přesně to mohlo pomoci českým domácnostem s přehnanými cenami za elektřinu.

Bitcoin, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: První bitcoinový fond v USA je „na spadnutí“, cena kryptoměny roste

Bitcoin, „klasika“ mezi kryptoměnami, letos opět roste jako z vody. Od začátku roku zhodnotil o zhruba 125 procent. Přitom před rokem touto dobou byla nejstarší a nejrozšířenější světová kryptoměna na dně. Mnozí bitcoin odepisovali a vyhlíželi jeho definitivní krach. Už poněkolikáté se ale spletli. V lednu se prodával za méně než 17 tisíc dolarů, nyní vyjde na více než 37 tisíc.

Přečíst článek

„My nemáme povinnost být na té burze, nemáme ani povinnost mít burzovní cenu jako referenční,“ uvedl Jaroslav Míl v pořadu Svět financí s Trinity Bank na stanici CNN Prima NEWS. Podle Míla není pravda, že by opuštění burzy znamenalo opuštění společného evropského trhu. „Je to jako kdyby musel rohlík stát stejně v Kolíně ve středních Čechách a v Kolíně nad Rýnem. To je také společný trh, ale má různé obchodní zóny,“ dodal Míl.

Reklama

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy navíc vyšší ceny elektřiny představují mimořádnou zátěž pro tuzemský průmysl. „V dalších letech hrozí, že bude výrazně klesat konkurenceschopnost českých firem,“ dodal Kovanda v pořadu Svět financí.

Celý pořad sledujte zde

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme