Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Je lepší si půjčit u rodiny, nebo u finanční instituce?

Je lepší si půjčit u rodiny, nebo u finanční instituce?
Komerční spolupráce

Rozbité auto, porouchaná lednice nebo akutní rekonstrukce koupelny? Nečekané situace, které si žádají větší investice. Co dělat, když momentálně nemáte dostatek volných financí? Jedním z řešení je půjčka. Je lepší o půjčku požádat někoho z rodiny, nebo raději finanční instituci?

Reklama

Výhody a nevýhody rodinných půjček

Pokud si plánujete půjčit v rodině, dobře zvažte, zda se do tohoto rizika pustíte. Narušené rodinné vazby totiž nemusí být jednoduché dát znovu dohromady. Proto se vyplatí vědět, jaké výhody a nevýhody taková půjčka přináší.

Výhody:

  • rodina po vás zřejmě nebude chtít úrok,
  • na termínech splácení se dohodnete tak, aby vyhovovaly oběma stranám,
  • volnější budou i další pravidla,
  • nemusíte o půjčku žádat v bance.

Nevýhody:

  • vaše vztahy se zákonitě promění, protože do nich vstoupí finanční rovina,
  • obě strany nemusí být dobře informovány o finanční situaci toho druhého,
  • pokud jedna strana přestane dodržovat dohodu (dlužník neplatí, poskytovatel potřebuje peníze splatit dříve), může dojít ke konfliktu, který se jen těžko napraví.

Když si nechcete půjčovat u rodiny

Pokud nechcete ohrozit dobré vztahy ve svojí rodině, zažádejte o klasickou půjčku u banky nebo se rozhodněte pro nebankovní půjčku. Pokud půjdete do banky, počítejte s administrativní zátěží. Banka na vás může mít různé požadavky. Podmínkou pro získání půjčky může být například zřízení běžného účtu nebo ručitel.

hypotéky, hra, Monopoly, mezigenerační úvěry

Lukáš Kovanda: Stát chystá nemorální zásah u hypoték. Poškodí klienty bank a přiživí bonusy bankéřů

Pokuta za předčasné splacení hypotéky trestá zodpovědnost a svědomitost. Banky si umí riziko ošetřit samy, stát k tomu nepotřebují. Jeho zásah okrádá svědomité občany a jen přiživuje už tak tučné bonusy bankéřů.

Přečíst článek

Flexibilnější přístup nabízí nebankovní instituce. Nebankovní půjčky vyřídíte z pohodlí domova. Stačí jen připojení na internet nebo telefon. O nebankovní půjčku můžete zažádat ihned po zjištění, že budete potřebovat finanční podporu. Obvykle postačí, když u sebe máte doklad totožnosti a ještě druhý doklad. Získat můžete půjčku v hodnotě až 250 tisíc korun na cokoliv.

Reklama

Nebankovní finanční společnosti je ale potřeba si pečlivě prověřit. Co byste si měli pohlídat?

  • Historii společnosti – poskytovatel by měl mít dlouhou historii a známé jméno.
  • Index odpovědného úvěrování – pokud je poskytovatel na tomto seznamu ohodnocený alespoň 4 hvězdičkami, vybrali jste si společnost s odpovědným chováním směrem k zákazníkům.
  • Licence od ČNB – od roku 2018 musí mít všechny nebankovní instituce licenci od ČNB. Díky tomu máte jistotu, že společnost je pod dohledem a splňuje vše pro bezpečné poskytování půjček.
  • Jasně napsaná smlouva a RPSN – vhodnou instituci poznáte i podle toho, že má jasně a srozumitelně napsanou smlouvu, která obsahuje RPSN. Právě hodnota RPSN totiž informuje o tom, kolik za půjčku dohromady zaplatíte.

Bezpečné investování znamená vytvoření finanční rezervy a zvážení rizik

Bezpečné investování znamená vytvoření finanční rezervy a zvážení rizik

Zvyšující se inflace přiměla řadu lidí přehodnotit své finanční návyky. Peníze ležící na běžných nebo i spořicích účtech začaly rychle ztrácet hodnotu a velkým tématem se tak stalo investování. Jenže začínající investoři často bojují s obavami a také s množstvím investičních produktů, mezi kterými si těžko vybírají. Hlavní roli by měla hrát bezpečnost, na což upozorňuje i Lukáš Blažek, obchodní ředitel společnosti Ronda Invest, zabývající se zejména financováním nemovitostních projektů.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme