Je to vůbec číslo? Rusové napálili Googlu pokutu za dva sextiliony rublů

Americká společnost Google dostala v Rusku pokutu více než dva sextiliony rublů, což je číslo, kdy po dvojce následuje 36 nul. V korunách pokuta činí 480 kvintiliard, tedy 480 a za tím 33 nul. Důvodem je, že firma ze své platformy YouTube odstranila státní a provládní účty. Informovaly o tom ruské agentury.
Pokuta je mnohem vyšší, než hrubý domácí produkt (HDP) celého světa. Mezinárodní měnový fond (MMF) jej odhaduje na 110 bilionů dolarů, tedy zhruba 2,6 biliardy korun. Společnost Alphabet, která je mateřskou firmou Googlu, má v současnosti hodnotu 2,16 bilionu dolarů (50,4 bilionu korun).
Právník Ivan Morozov agentuře TASS řekl, že pokud nebude pokuta zaplacena do devíti měsíců, každý další den se zdvojnásobí. Počet dní není omezen. Google se může vrátit na ruský trh pouze v případě, že rozhodnutí soudu splní.
Podle ruské agentury RBK New částka narostla proto, že Google neobnovil účty na YouTube, které patří 17 ruským televizním kanálům. Případ byl původně podán soukromě v roce 2020, když byly zablokovány účty televizních kanálů Cargrad a RIA FAN kvůli americkým sankčním zákonům. Pak se vyostřil na začátku války na Ukrajině, kdy platforma YouTube zablokovala účty, které patřily stanicím jako Sputnik a RT. Do věci se pak zapojily ruské úřady.
Německý průmyslový koncern Siemens koupí za 10,6 miliardy dolarů (zhruba 248 miliard korun) americkou firmu Altair Engineering. Upevní si tak podnikání na rychle rostoucím trhu s průmyslovým softwarem a umělé inteligence.
Siemens posílí v oblasti AI. Za 248 miliard koupí americký Altair
Zprávy z firem
Evropská unie sleduje blížící se americké prezidentské volby s obavami. Největší strach má Brusel z toho, co by případné vítězství Donalda Trumpa mohlo znamenat pro pomoc Ukrajině.
EU se děsí Trumpova vítězství. Především kvůli pomoci Ukrajině
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.