Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Je už na čase investovat do akcií? Ideální chvíle se již blíží

Evropské akcie technologických gigantů letos těžce krvácí
iStock
Stanislav Šulc

Akciové tituly v loňském roce plošně odepsaly téměř dvě desítky procent. A to zejména kvůli nejistotě způsobené třemi černými labutěmi – dozvuky pandemie, razantní inflací a válkou na Ukrajině. Na to vše reagovaly centrální banky růstem sazeb, což právě poslalo akciové tituly do záporu. Jak se svět nastavuje na novou realitu, začíná se mluvit o konci utahování měnové politiky, a tedy i o opětovném nastartování růstu akcií. Kdy ta doba přijde? Již velmi brzy, shodují se odborníci. 

Reklama

Akcie Tesly se na počátku roku propadly až k hodnotě 108 dolarů za kus. Po roce jednoho rekordního výsledku za druhým to bylo nespravedlivé nacenění způsobené celkovým sentimentem, což investoři velmi brzy pochopili. Od té doby akcie nabraly nový dech a aktuálně v premarketu po skvělých výsledcích se obchodují za zhruba 155 dolarů. 

Šéf automobilky Tesla Elon Musk

Muskova Tesla seká ceny elektromobilů až o 20 procent. Akcie v reakci klesly

Americký výrobce elektromobilů Tesla snížil ceny svých vozidel ve Spojených státech a některých evropských zemích až o 20 procent, aby podpořil poptávku. S odkazem na aktualizovaný ceník firmy o tom informují zahraniční tiskové agentury. Odbyt vozů Tesla zaostal v loňském roce za očekáváním analytiků. Zpráva o zlevňování aut vedla k poklesu ceny akcií Tesly.

Přečíst článek

Zdánlivě podivná situace ve skutečnosti odpovídá standardnímu chování poslední dekády. 

Technologické akcie jsou na změnu úrokových sazeb velmi citlivé, a to směrem nahoru i dolů,“ vysvětlil na konferenci Investiční výhledy 2023 partner pořádající společnosti EMUN Leoš Jirman. Tesla přitom patří vnímáním právě mezi technologické akcie a dolů ji vedle rostoucích sazeb loni táhl také negativní sentiment trhů spojený s osobností zakladatele Tesly Elona Muska

Reklama

Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady

Zamrazilová: Pro zvýšení sazeb bych byla, pokud se rozjede mzdová spirála

Inflace se láme a její pokles zrychlí v druhé polovině roku. To totiž bude ekonomika konečně reálně čelit aktuálním úrokovým sazbám, které jsou nejvyšší od devadesátých let, uvedla viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. 

Přečíst článek

Nyní však Tesla opět může patřit mezi rychle rostoucí akcie. Například investiční banka Morgan Stanley ji označila ještě před oznámením výsledků za hlavní cíl investic. A i řada vlivných investorů nadále drží investiční doporučení na Teslu na pozici „nakoupit“. Cílová částka se nyní drží těsně pod 200 dolary. 

Akcie porostou 

A nebudou to jen akcie Tesly, které půjdou nadále nahoru. Podle Leoše Jirmana se nyní nacházíme těsně před jedním důležitým výročím. Tím je rok od zahájení zvyšování sazeb americké centrální banky. 

„Když se podíváme do historie, existuje jedno neustále se opakující pravidlo. Do jednoho roku od začátku zvyšování sazeb Fedu akcie začaly růst,“ prohlásil Jirman. Podle něj přitom na výsledný růst nemělo nikdy vliv to, zda v tom okamžiku byla americká ekonomika v recesi, či nikoli. První růst sazeb přitom Fed loni uskutečnil v březnu loňského roku. 

Přesto podle Jirmana je nyní výhodnější investovat spíše do dluhopisů než do akciových titulů. A to jednoduše proto, že průměrné výnosy dluhopisů se v současnosti pohybují kolem osmi či devíti procenty, to je přitom výnos srovnatelný s dlouhodobým průměrným ročním výnosem akcií. Dluhopisy přitom nesou nižší riziko. 

Bitcoin automat pro vklady.

Roman Valihrach: Nejhorší je při investování do kryptoměn vsadit na emoce a časovat trh

Většina lidí vidí v kryptoměnách snadný způsob zbohatnutí, ale přitom je zná jen z novinových titulků. Z našeho průzkumu vyplynulo, že 82 procent všech, kdo o investici do kryptoměn přemýšlí, chce nakoupit v ideální moment a vytrvale na něj čeká. Jen čtvrtina z nich ovšem sleduje vývoj na trzích aktivně. K čemu to vede? Investují, když je krypto na rekordních hodnotách. Následně kryptotrhy se ztrátou opouštějí, jakmile se cena bitcoinu začne propadat. Taková lekce může být počátečním impulzem k hlubšímu pochopení fungování kryptoměnových trhů, nebo důvodem, proč se investor o kryptoměny rychle přestane zajímat. Funkční strategie, jak na potenciálním růstu tohoto dynamicky se rozvíjejícího trhu profitovat, je přitom snazší, než se na první pohled zdá.

Přečíst článek

Sázka na Evropu se může vymstít 

Akciové tituly by měly být skutečně zajímavé zejména v druhé polovině letošního roku. A to jednoduše proto, že řada nejistot bude v té době nižších či zcela zmizí. 

Otázkou však zůstává, na které akcie vsadit. Během konference Investiční výhledy 2023 se většina odborníků shodla, že růst lze očekávat zejména na amerických trzích, protože recese tvrději zasáhne právě Evropu než USA. A to zcela přirozeně zejména kvůli dopadům ruské agrese na region a pak také kvůli pokračující energetické krizi. 

S tím pak souhlasí i prestižní bankovní instituce včetně Goldman Sachs či Bank of America. Analytici 19 velkých bankovních domů se v anketě Bloombergu shodli na tom, že širší evropský index Stoxx 600 letos čeká mírný pokles a měl by uzavřít letošní rok na hodnotě 452 bodů. Momentálně přitom má hodnotu 454 bodů. 

„V posledních týdnech jsme mírně zvýšili očekávání, přesto očekáváme velmi nízké výnosy,“ uvedla například Sharon Bell z Goldman Sachs, přičemž právě tato banka zvýšila svou předpověď z 450 na 465 bodů pro konec roku 2023.  

Podívejte se, co dalšího zaznělo na konferenci Investiční výhledy 2023

Investiční konferenci pořádá EMUN spolu s partnery

Karin Šoóšová z J&T: Jeden těžký rok nic neznamená. Investování chce trpělivost

Rok 2022 byl pro většinu investorů masakr. Na ničem nešlo vydělat. Vzít do zaječí by ale byla chyba. Na finančním trhu, především na tom akciovém, je kalendářní rok příliš krátká doba na hodnocení dosažených úspěchů. Investování není loterie, ale dlouhodobá záležitost, vysvětluje expertka na kapitálové investice Karin Šoóšová z J&T.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Airbus A350 neo

Airbus otřásl trhem. Firma zhoršila hospodářský výhled a evropské akcie zamířily dolů

Přečíst článek
Ženy investorky - ilustrační foto

Paradox roku 2024: Ekonomika poroste, na akciích se to ale nemusí projevit

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme