Jen pětina Čechů si při inflaci řekne o zvýšení platu. Je to výrazně pod evropským průměrem

V nejbližších měsících se chystá říct si o přidání platu 19 procent Čechů. To je nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent. Vyplývá to z průzkumů celosvětové zaměstnanosti poradenské firmy PwC, kterého se zúčastnilo 52 195 pracovníků ve 44 zemích. V ČR byla dotázána přibližně tisícovka respondentů.
„Hlavním důvodem mohou být obavy z budoucnosti. Česká ekonomika se mění, vznikají celé nové obory, jiné se automatizují a potřebují tak méně lidí. A právě v konzervativním prostředí velkých průmyslových firem může převládat obava ze ztráty zaměstnání. Zároveň mají v ČR velmi silnou pozici odbory, které pomáhají vyšší mzdy vyjednat za zaměstnance,“ uvedla expertka na řízení lidských zdrojů PwC Andrea Linhartová Palánová.
Nejčastěji si chtějí říct o navýšení tzv. mileniálové, tedy lidé ve věku 26 až 41 let. Mezi nimi si chce o přidání říct 27 procent Čechů. I to je ale výrazně za světovým průměrem. Ve světě si v této věkové skupině chce říct o vyšší mzdu 41 procent lidí.
V tomto směru je vidět výrazný generační rozdíl, mladší ani starší kolegové si o více peněz říkat nebudou. Nejvíce je se svou mzdou spokojena generace lidí od 42 do 57 let, kde chce dostat přidáno 14 procent lidí. Celosvětový průměr je opět více než dvojnásobný. „Lidé po čtyřicítce už si zpravidla vybudovali slušnou pracovní pozici a s ní spojený vyšší plat,” dodala Linhartová Palánová.
Ze všech sledovaných zemí chce méně lidí přidat pouze v Japonsku a Jižní Koreji. „Může to být samozřejmě dobrá zpráva v boji s inflací. Soukromý sektor se nebude podílet na roztáčení inflační spirály. Pokud ale především ceny energií budou nadále tlačit na růst inflace, může část zaměstnanců svůj záměr přehodnotit,“ upozornila Linhartová Palánová. Naopak nejvíce se na přidání chystají Indové, Číňané nebo obyvatelé USA. V Evropě jsou nad celosvětovým průměrem Rumuni a Poláci.
Češi jsou přitom spokojeni i se svým pracovním zařazením a neplánují zásadní kariérní růst. Pouze 11 procent českých zaměstnanců si chce v blízké době říct o povýšení. To je dokonce nejméně ze všech sledovaných zemí, celosvětový průměr činí 30 procent. I v tomto směru ve světě vedou Indové, kde chce vyšší pracovní pozici 59 procent lidí, a Číňané (42 procent). Nad světovým třicetiprocentním průměrem jsou ještě Turci, Rumuni a obyvatelé USA. Na opačném pólu jsou nejblíže Čechům Korejci (15 procent) a Japonci (16 procent).
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.
Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
Mimo zájem široké veřejnosti vstoupila v březnu v platnost právní úprava o panevropském penzijním produktu (PEPP). Jako první tento produkt začala nabízet společnost Finax na Slovensku. Českým investorům by se tato příležitost mohla naskytnout už velmi brzy. „Přípravné práce spojené s licencí jsou již v běhu a čekáme na přijetí novely Zákona o podnikání na kapitálovém trhu,“ říká Petr Žabža, šéf tuzemské pobočky Finaxu.
Petr Žabža: I důchodci by měli investovat. I do rizikovějších věcí
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.