Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ještě loni dobrá investice. Nyní se tržní ceny půdy po letech růstu zastavily

Průměrná tržní cena zemědělské půdy v Česku se za posledních deset let ztrojnásobila. Letos dosáhla 335 tisíc korun za hektar, což je meziroční nárůst o 13,8 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí ale nastal první pokles za poslední dva roky.
iStock

Průměrná tržní cena zemědělské půdy v Česku se za posledních deset let ztrojnásobila. Letos dosáhla 335 tisíc korun za hektar, což je meziroční nárůst o 13,8 procenta. Vyplývá to z odhadu poradenské společnosti Farmy.cz, který vychází z údajů o doposud realizovaných obchodech. Ve čtvrtém čtvrtletí ale nastal první pokles za poslední dva roky.

Loni stál hektar půdy v průměru zhruba 294 tisíc korun a cena meziročně vzrostla o 16 procent.

„Přestože průměrné celoroční ceny proti roku 2021 vykazují výrazný růst, kvartální vývoj cen potvrzuje stagnaci tržních cen půdy v druhém pololetí roku," uvedla společnost. Odhaduje, že v posledním čtvrtletí letošního roku cena půdy proti třetímu čtvrtletí klesla o 0,5 procenta. Meziročně je cena v posledním čtvrtletí o zhruba osm procent vyšší.

zdroj: Farmy.cz

Společnost pravidelně publikuje výroční zprávy o trhu s půdou, definitivní výsledky za letošní rok budou k dispozici v lednu.

Zpráva za rok 2021 uvádí, že se zvýšila poptávka po nákupu půdy od investorů mimo sektor zemědělství, kteří půdu vnímají jako bezpečnou investici. Podíl nezemědělských investorů podle firmy stoupá od roku 2020, loni koupili 48 procent pozemků prodaných na portálu společnosti.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Ceny v zemědělství se propadly. Znatelné zlevňování potravin v obchodech je na dohled

Lukáš Kovanda: Konec covidové i inflační krize u potravin. Znatelné zlevňování v obchodech je na dohled

Přečíst článek
Doporučujeme