Jihokorejský gigant Samsung ohlásil pokles provozního zisku o 78 procent

Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics ve třetím čtvrtletí klesl o 78 procent oproti loňsku; na 2,4 bilionu wonů (41 miliard korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na předběžné výsledky hospodaření firmy. Výsledky však byly lepší, než čekali analytici, protože trh s paměťovými čipy vykazuje po výrazném poklesu první známky oživení.
Ještě loni v období července až září provozní zisk největšího světového výrobce paměťových čipů a chytrých telefonů činil 10,9 bilionu wonů (188 miliard korun). Tržby Samsungu ve třetím čtvrtletí meziročně klesly o 13 procent na 67 bilionů wonů (1,2 bilionu korun).
Analytici dotazovaní agenturou LSEG SmartEstimate čekali zisk 2,1 bilionu wonů. Výsledky jsou také výrazně lepší než v prvním a druhém čtvrtletí. V prvním čtvrtletí se provozní zisk propadl na 640 miliard wonů, a byl nejnižší od roku 2009. Ve druhém čtvrtletí pak činil 670 miliard wonů.
Ambiciózní klimatické cíle Evropy zůstanou bez zdrojů z Číny jen na papíře. Zelená budoucnost Evropy je tak v rukou Pekingu, píše list Financial Times.
Evropa bez Číny nemůže být zelená, chybí jí zdroje
Money
Reuters uvedl, že za výsledky může především přetrvávající nadbytek čipů na trhu, který způsobuje velké ztráty v klíčovém segmentu jihokorejského technologického gigantu. Globální ekonomické zpomalení a vyšší úrokové sazby měly negativní dopad na poptávku po většině spotřebitelského zboží, což přimělo výrobce čipů snížit výrobu, aby se vyhnuli prudkému poklesu cen. Analytici ale upozorňují, že ceny paměťových čipů se ve třetím čtvrtletí pravděpodobně odrazily ode dna a ceny některých tipů začaly oživovat.
Divize čipů v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,58 bilionu wonů a ve druhém 4,36 bilionu wonů. Ve třetím čtvrtletí se však podle analytiků ztráta zřejmě snížila na zhruba tři biliony wonů, protože Samsung se zaměřil na ziskovější a vyspělejší čipy, jako čipy DRAM používané v umělé inteligenci, a snižoval výrobu starších čipů.
Umělá inteligence přinese zásadní změny ve fungování společnosti i států. Česko by podle Michala Pěchoučka, člověka, který na akademické úrovni i v byznysu vyvíjí AI již tři dekády, přitom v tomto vývoji mohlo hrát významnou roli. „Zejména na úrovni cybersecurity patříme ke globální špičce a budeme i dál,“ uvedl Pechouček v rozhovoru pro newstream.cz. Tomu, aby Česko hrálo ještě významnější roli, brání zejména nedostatečné byznysové prostředí a také vzdělávací systém.
Michal Pěchouček pracuje na umělé inteligenci 30 let. Česko by mělo být montovnou AI. Jinak bude kolonií, varuje
Leaders
Divize mobilních telefonů podle analytiků pravděpodobně hospodařila s provozním ziskem kolem tří bilionů wonů, což je zhruba stejná částka jako loni. Firma ve čtvrtletí představila svůj prémiový skládací telefon a navzdory nevýraznému vývoji na trhu s chytrými telefony se jí podařilo zvýšit prodej.
Třetí čtvrtletí je obvykle silným čtvrtletím pro divizi mobilních telefonů a obrazovek Samsungu. V této době totiž firma představuje své nové vlajkové přístroje a poptávka po obrazovkách od klientů jako Apple se před uvedením nových modelů na trh zvyšuje.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.