Johnson hledá miliardové investice. Do Londýna pozval i Gatese

Britská vláda svolala do Londýna špičky investičního světa. Na mezinárodním summitu bude chtít pro zemi získat investice ve výši 13,4 miliardy dolarů. Pobídky zahraničním investorům mají dodat ostrovní ekonomice pobrexitovou vzpruhu.
Úterní Globální Investičním summit (GIS), který pořádá britská vlada, přichází v moment, kdy Spojené království čelí řadě hospodářských problémů. Ostrovní ekonomiku trápí nedostatek pracovníků, který nejtíživěji doláhá v oblasti zásobování. Vypořádává se také s dalšími problémy v dodavatelských řetězcích, stejně tak s rekordním nárůstem ceny zemního plynu, píše server CNBC.
Cílem britské vlády je zajistit pro zemi 12,4 miliardy dolarů zahraničních investic, aby zbrzdila jejich razantní propad z posledních let. Jejich výše se od roku 2016, kdy se Britové v referendu vyjádřili pro brexit, začala prudce snižovat.
Když se za deštivého pátečního odpoledne vydáváme na jih od Londýna hledat otevřenou čerpací stanici, tak nějak tuším, že to nebude akce na deset minut, jak jsme zvyklí.
REPORTÁŽ: Program na rodinné odpoledne v Londýně? Hledání benzínky
Money
Johnson pozval i Billa Gatese
Zakladatel Microsoftu Bill Gates hodlá ve Spojeném království investovat do technologií, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Gates na GIS uvedl, že investice jsou potřeba k dalšímu rozvoji nových technologií, které jsou nyní pro spotřebitelský trh příliš drahé. Ve spolupráci s britskou vládou chce proto navrhnout, které projekty by měly dostat prioritu. Alespoň jeden projekt by měl být rozpracován do pěti let.
„Zajistíme objemnější výrobu, a tak snížíme náklady, abychom je dostali tam, kde jsme teď se solární energií a s větrnou energií ze zařízení umístěných na pevnině,” citovala agentura Bloomberg Gatese. „Aby se daly rozšířit a díky tomu pak i snížit emise,” dodal.
Vláda premiéra Johnsona uvedla, že partnerství s Gatesem za 400 milionů liber (12,1 miliardy korun) zvýší investice do takzvaných zelených technologií po celé Británii. A to i do zeleného vodíku, dlouhodobého skladování energie, udržitelného leteckého paliva a přímého zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu.
Gates investice slíbil prostřednictvím svého programu Breakthrough Energy Catalyst. Ten dává dohromady koalici soukromých investorů, kteří chtějí podpořit inovace ve snaze mírnit klimatické změny. Británie už slíbila investovat nejméně 200 milionů liber do rozvoje nových projektů. Investoři a firmy z Gatesova projektu poskytnou stejnou částku.
Většina pozvaných finančníků pochází ze Spojených států. Kromě Billa Gatese do Londýna přijede také generální ředitel Goldman Sachs David Solomon, šéf JPMorgan Jamie Dimon a generální ředitel Blackstone Stephen Schwarzman.
V Downing Street již došlo k uzavření téměř dvacítky obchodních transakcí, které zemi přinesou asi 30 tisíc pracovních míst a peníze do klíčových odvětví jako vodíková energetika, udržitelné bydlení nebo zachytávání a ukládání oxidu uhličitého.
Rekordní cena, které dosáhl letos 14. dubna, představuje necelých 65 tisíc dolarů. Už dnes nebo v tomto týdnu bitcoin tuto „cenovku“ může trumfnout.
Bitcoin míří k novému rekordu. V USA totiž dnes spustí první bitcoinový fond
Money
„To je jen začátek. Na investičním summitu budeme hledat nové příležitosti pro ekologičtější budoucnost v souladu s cíli stanovenými konferencí COP26,“ uvedl Johnson v prohlášení.
A zahraniční investory láká britské ministerstvo i prostřednictvím nové online platformy Atlas investic.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.