Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Jurečka: Pracujeme na revizi platových tabulek, do voleb ji ale nestihneme

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
ČTK
 ČTK

Ministerstvo práce pracuje na revizi systému odměňování ve veřejném sektoru. O novém modelu jedná pracovní skupina. Řeší se rozdělení platových tabulek i možné oslabení délky praxe ve výši výdělku. Do sněmovních voleb do podzimu 2025 se změny ale provést nestihnou, uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Reklama

Reformu odměňování žádají samosprávy i odboráři. Podle nich je obtížné za nynějšího nastavení platů pracovníky získat a udržet a řada tarifů je navíc pod minimální mzdou.

Platové tarify stanovuje vláda v nařízení. Pět tabulek upravuje základ výdělku asi 776 tisíc úředníků, pracovníků v kultuře, učitelů či lékařů. Zvláštní stupnice je pak pro 70 400 zaměstnanců ve službách státu. V platových třídách se odráží vzdělání, náročnost a odpovědnost práce a v platových stupních délka praxe.

Karel Havlíček

Havlíček: Až vyhrajeme volby, zruším ministerstvo pro místní rozvoj. Stavební zákon převedeme jinam

Karel Havlíček je stínovým premiérem za ANO. Za rok budou parlamentní volby, ANO je vyhraje a Havlíček nyní připravuje strategii budoucí vlády. Bude Havlíček premiérem, nebo si to zase vezme pod sebe Babiš? Havlíček svou pracovitostí ukazuje, že je připraven. „Jsem připraven se předsedou vlády stát,“ říká. Dobře však ví, že o tom nerozhodne on. Letos v září se konají krajské volby. Nejsou tak důležité jako ty parlamentní, ale Havlíček nezahálí. Dává svou energii straně tak, aby ji dotáhl k vítězství. „Od rána do večera jezdím obce, města, městečka. Jezdím po všech nádražích, po všech hospodách.“ Prostě workoholik.

Přečíst článek

„Ta změna je poměrně rozsáhlá a není to reálné udělat do konce volebního období. Může mít několik variant. Bavíme se nejen o rozložení v platových třídách (podle kvalifikace), ale bavíme se o systému stupňů (podle délky praxe), jestli je to spravedlivé, férové, jestli seniorita není přežitá,“ uvedl Jurečka. Podle něj nemá logiku ani rozdělení do jednotlivých stupnic. „Lidi, kteří jsou pod státní službou a kteří jsou v té první či druhé stupnici, mají stejné požadavky na vzdělání a dělají velmi podobný typ činnosti, ale už v základu jsou naprosto nesystémové rozdíly ve výši odměňování,“ řekl ministr.

Reklama

Podle něj je platový systém nepřehledný a k jeho změnám bude potřeba upravit legislativu. „Budeme na tom dál pracovat, abychom to připravili, ale reálné je udělat to v příštím funkčním období Sněmovny,“ uzavřel Jurečka.

Například podle první tabulky má vysokoškolák v úřadu ve 12. třídě ve 4. stupni s pětiletou praxí tarif 30 230 korun, v 6. stupni s desetiletou praxí 32 450 korun a v 9. stupni s dvacetiletou praxí 36 070 korun. „Považujeme za vhodné snížit počet a váhu platových stupňů, neboť z praxe vyplývá minimální korelace mezi delším profesním působením zaměstnanců a jejich pracovním výkonem,“ uvedlo Sdružení místních samospráv (SMS) v připomínkách k nedávnému návrhu nařízení se zvýšením tarifů.

Požaduje po ministerstvu, aby vypracovalo „komplexní revizi systému odměňování a zároveň komplexní revizi katalogu prací“. Podle SMS je nutné zlepšit ve veřejné sféře odměňování zvlášť u některých profesí, a to třeba IT specialistů či právníků. Také Karlovarský kraj napsal, že znovu důrazně žádá o revizi systému odměňování. Počet platových stupňů označil za neúčelný a neefektivní.

Jurečka: Penzijní věk by měl po reformě růst pomaleji

Důchodový věk v Česku by se měl zvedat pomaleji, než původně počítala důchodová reforma. Posouval by se o měsíc ročně místo navrhovaných až dvou měsíců. Koalice se na změně dohodla. Návrh její poslanci příští týden doplní ve Sněmovně do projednávané reformní důchodové novely, uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Přečíst článek

Odboráři a zástupci samospráv i resortů poukazují také na to, že řada tarifů je pod minimální mzdou. Má je desetina zaměstnanců veřejné sféry a státu.

Odměňování ve veřejné sféře v evropských zemích porovnával před několika lety Výzkumný ústav práce a sociálních věcí (RILSA). Trendem tam podle něj byl rychlejší posun lidí do vyššího tarifu za kvalitní práci a výkonnost, zohlednění průběžného vzdělávání v platu či příplatky za náročnější úkoly.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Průměrná mzda v Česku vzrostla ve 2. kvartále reálně o necelá čtyři procenta

České mzdy dál rostou, blíží se k hranici 46 tisíc. Nejvíce si polepšili zdravotníci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme