K listopadovému jednání o sazbách si ČNB nechává všechny možnosti otevřené, uvedl Michl
Guvernér České národní banky Aleš Michl před listopadovým měnovým jednáním nedává žádný závazek, jak banka rozhodne o nastavení úrokových sazeb. „ČNB si nechává dveře otevřené pro každou možnost,“ řekl Michl ve Zlíně, kde se koná Diskusní fórum ČNB. Pořádá ho ČNB s Fakultou managementu a ekonomiky zlínské Univerzity Tomáš Bati. ČNB očekává koncem roku dočasné zrychlení inflace, poté od ledna zpomalení.
Nastavením úrokových sazeb se bude zabývat měnové jednání 2. listopadu a 21. prosince. „Vyhodnotíme nově dostupná data, novou prognózu a nejistoty kolem ní a rozhodneme. Nedávám tímto žádné prohlášení, závazek, jak přesně rozhodneme – necháváme si dveře otevřené pro každou možnost,“ uvedl Michl.
Dosavadní měnová politika podle něj zabrala. „Je čas pomalu a rozvážně vykročit dál. Ať už do konce roku mírně, pomalu, rozvážně snížíme sazby, nebo ne, zůstaneme jestřáby, kteří udělají všechno pro to, aby ochránili naši republiku před další velkou inflací,“ uvedl Michl. Za jestřáby jsou označováni centrální bankéři, kteří kladou důraz na boj s inflací a udržení cenové stability.
Člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček dnes řekl, že ohledně snížení úrokových sazeb se debatuje zejména o načasování a razanci. Kubíček se vyslovil pro pozvolné snižování úrokových sazeb.
Nejlepší důchodový systém na světě má Nizozemsko. Vyplývá to z letošního hodnocení poradenské společnosti Mercer, která od roku 2009 každoročně sestavuje ukazatel kvality penzijních systémů ve vybraných zemích světa. Lukáš Kovanda: Nejlepší důchodový systém na světě má Nizozemsko. Česko patří k nadprůměru
Názory
Základní úroková sazba je nyní sedm procent, na této úrovni je od června 2022. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení. Analytici předpokládají, že vývoj inflace, který je lepší než prognóza ČNB, dává argumenty pro snížení úrokových sazeb centrální banky ještě před koncem roku.
Spotřebitelské ceny v Česku v září meziročně vzrostly o 6,9 procenta. Inflace tak osmý měsíc v řadě pokračovala v sestupném trendu, když v srpnu činila 8,5 procenta. Zpomalení inflace bylo výraznější, než očekávali analytici i ČNB. Podle odborníků za poklesem meziročního tempa růstu cen stojí zejména zlevnění potravin a energií. Meziroční inflace byla v září nejnižší od prosince 2021.
I přes zpomalování v posledních osmi měsících ale zůstává stále vysoko nad dvouprocentním cílem ČNB. Od února 2022 do letošního června se sice držela nad deseti procenty, předtím ale pod touto hranicí byla nepřetržitě od července roku 1998, a to většinou výrazně.
Trhy se v uplynulém týdnu poměrně zotavily. Přes nárůst rizik v kontextu konfliktu Izraele s Gazou se zdá, že investoři sázejí na silný konec roku. Výnosy amerických dluhopisů tak klesaly v návaznosti na „holubičí“ spekulace o konci růstu sazeb. A jaké události hrály v daném období prim?Týden tradera: Investoři sázejí na poklidný podzim, sazby ale zůstanou vyšší
Trhy
Prognóza ČNB předpokládá, že v posledních měsících letošního roku inflace dočasně zrychlí. „Protože loni touto dobou vláda poskytla příspěvek na výdaje na elektřinu, takzvaný úsporný tarif. Přestože se jednalo o transfer domácnostem, Český statistický úřad toto vnímal jako snížení životních nákladů, a proto to zohlednil jako dočasný pokles cenové hladiny. Inflace tedy loni koncem roku byla nižší, než by byla bez tohoto zásahu, ale letos do konce roku by vlivem srovnávací základny měla být zase vyšší, než by byla bez tohoto zásahu vlády. Tento jev, který ovlivnil výpočet inflace, vymizí v lednu, na procesu dezinflace nic nemění. Naše prognóza předpokládá, že vlivem dosavadní přísné měnové politiky klesne inflace zejména v lednu 2024 a dále,“ uvedl Michl.
Meziroční inflace by příští rok mohla zvolnit ke dvěma procentům. Podle Kubíčka by se to mohlo stát v první třetině příštího roku, jsou tam však určitá rizika.
Jednatel vizovické společnosti Koma Modular, která vyrábí modulární systémy, Stanislav Martinec na fóru upozornil na to, že pro podnikatele je těžké se v situaci zorientovat a reagovat pružně. Trápí je výše úroků i vysoká inflace, která znamená velký tlak na zvyšování mezd, což je nevratné. Firmy podle něj ztrácí konkurenceschopnost a nemají podmínky srovnatelné s ostatními státy.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.