K vašim penězům se dostanete, uklidňuje Biden po krachu SVB

Americký prezident Joe Biden po krachu banky Silicon Valley Bank (SVB) ujistil Američany, že jejich vklady budou k dispozici. Podle agentury Reuters také uvedl, že chce pohnat ke zodpovědnosti osoby, co za „průšvih” mohou. Peníze daňových poplatníků na řešení situace použít nehodlá. Následně britská banka HSBC oznámila, že získá za jednu libru (26,7 koruny) britskou dceřinou společnost SVB.
„Američané a americké podniky si mohou být jisti, že jejich bankovní vklady budou k dispozici, až je budou potřebovat,” uvedl Biden v prohlášení. „Jsem pevně odhodlán pohnat k plné zodpovědnosti ty, kteří jsou za tento průšvih zodpovědní, a pokračovat v našem úsilí o posílení dohledu a regulace větších bank, abychom se do podobné situace již nedostali,” doplnil.
Vše o dění po krachu Silicon Valley Bank čtěte zde:
Rovněž americké ministerstvo financí, centrální banka Fed a Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) přispěchaly s ujištěním, že lidé a podniky, kteří mají peníze uložené u SVB, budou mít od pondělí přístup ke své hotovosti. „Američané mohou mít důvěru v bezpečnost a spolehlivost našeho bankovního systému,” řekla americká ministryně financí Janet Yellenová. Dodala, že regulační orgány chtějí zajistit, aby se krize nerozšířila na další banky.
Nadcházející týden by měl ukázat, zda je páteční kolaps šestnácté největší banky v USA, Silicon Valley Bank, pouze izolovanou záležitostí, nebo zda může jít o předzvěst plošnějšího problému, potenciálně dokonce bankovní krize s mezinárodním přesahem.
Lukáš Kovanda: Krach SVB může poslat britské technologické firmy o dvacet let nazpět
Názory
Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008. Správcem banky byla jmenována FDIC. Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard dolarů (4,6 bilionu korun) a vklady 175,4 miliardy dolarů.
Důsledky největšího bankovního krachu od dob finanční krize v podobě bankrotu Silicon Valley Bank se šíří do světa. Britská pobočka banky míří podle agentury Bloomberg do insolvence a téměř dvě stě technologických firem a start-upů žádá tamní vládu, aby zasáhla, jinak jako klienti SVB zkrachují také, uvedl Bloomberg.
Krach SVB se šíří do světa. Do insolvence míří její britská pobočka, dvě stě start-upů žádá Downing Street, aby zasáhla, jinak padnou
Money
Banku používaly i některé české start-upy, upozornil server Czechcrunch.cz. SVB se specializovala na technologické společnosti podporované rizikovým kapitálem a zástupci těchto firem se obávají ničivého efektu na tento segment po celém světě. Propad akcií SVB, který začal ve čtvrtek, se přenesl i na další americké a evropské banky. Podle výpočtu agentury Reuters ztratily americké banky za poslední dva dny na burze přes 100 miliard dolarů a evropské banky přišly o 50 miliard dolarů hodnoty.
Banka za jednu libru
Britská banka HSBC oznámila, že za jednu libru (26,7 koruny) získá britskou dceřinou společnost SVB. Převzetí má zachránit důležitého věřitele začínajících technologických firem v Británii. Tento krok přichází poté, co americké úřady v pátek rozhodly o uzavření SVB Financial Group, mateřské společnosti Silicon Valley Bank. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
„Tato akvizice má pro naše podnikání v Británii obrovský strategický smysl,” uvedl generální ředitel HSBC Noel Quinn.
SVB UK je oddělena od americké skupiny. HSBC dodala, že aktiva a závazky mateřské společnosti nejsou součástí transakce.
Dohoda ukončila horečná jednání mezi vládou, regulačními orgány a potenciálními kupci britského podniku, která se uskutečnila o víkendu. SVB UK měla k 10. březnu úvěry 5,5 miliardy liber a vklady 6,7 miliardy liber. Skutečný vlastní kapitál má činit zhruba 1,4 miliardy liber, uvedla HSBC. Transakce by měla být dokončena okamžitě.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.