Investiční společnost Brookfield koupí za stovky miliard australského dodavatele energií

Australský regulátor schválil nabídku konsorcia vedeného kanadskou investiční společností Brookfield na koupi společnosti Origin Energy v hodnotě 15,4 miliardy australských dolarů (228,2 miliardy korun), uvedla agentura Reuters. Origin Energy je druhý největší australský producent elektřiny, prodává také zemní plyn.
Australský úřad pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů ACCC transakci přezkoumával od března, kdy konsorcium předložilo nabídku 8,91 australských dolarů za jednu akcii energetické společnosti.
Společnost Origin bude rozdělena na dva podniky. Její část zaměřenou na energetické trhy získá Brookfield. Druhý partner konsorcia, americká investiční firma EIG MidOcean Energy, převezme kontrolu nad plynárenským podnikem společnosti Origin.
Ruský rubl v pondělí vůči americkému dolaru sestoupil na nejslabší úroveň za zhruba jeden a půl roku. Dolar zpevnil nad hranici 102 RUB/USD, dostal se tak nejvýše od loňského března, napsala agentura Reuters. Rubl letos tlačí dolů klesající přebytek běžného účtu ruské platební bilance. Jeho dnešnímu oslabení nezabránil ani výrazný nárůst cen ropy, která je hlavním exportním artiklem Ruska.
Rubl propadl na nejslabší úroveň za rok a půl. Nespasily ho ani vyšší ceny ropy
Trhy
Regulační orgán při rozhodování přihlédl ke skutečnosti, že Brookfield vlastní australskou přenosovou společnost AusNet Services, která má distribuční sítě elektřiny a plynu. Schválení ACCC bylo „důležitým milníkem“ v procesu akvizice, uvedla společnost Origin Energy.
Regulátor ACCC ve svém prohlášení uvedl, že navrhovaná transakce pravděpodobně urychlí přechod na obnovitelné zdroje energie v Austrálii. Dodal, že by mohla přispět k rychlejšímu snížení emisí skleníkových plynů v zemi.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.