Každý sní o dlouhém, zdravém důchodu. Největší šance je ve Francii. Jak je na tom Česko?

Téměř každý sní o dlouhém období důchodu s co nejdelším obdobím bez zdravotních potíží. Šance na jeho dosažení se však ve světě dramaticky liší – a budou i nadále s tím, jak se objevují plány na prodloužení věku pro odchod do důchodu včetně České republiky, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na průzkum mezi čtyřmi desítkami zemí OECD.
V roce 2019 – posledním období, za které jsou k dispozici srovnatelné údaje – byla průměrná délka života u mužů v zemích OECD 82 let. Průměrný věk odchodu do důchodu – čímž je míněno, když někdo definitivně opustí zaměstnání, na rozdíl od oficiálního státního důchodového věku – byl 64 let.
Jak dlouhou dobu lidé skutečně stráví v důchodu, se v jednotlivých zemích dramaticky liší, podotkl Bloomberg. Skutečná doba důchodu se u mužů pohybuje od 12,9 roku v Mexiku po 23,3 roku ve Francii. Dalším důležitým srovnáním je průměrná délka života v důchodu bez zdravotních potíží. Tato doba se pohybuje od 7,7 do 18,5 roku. V Česku je to zhruba 11 let, což jej řadí na 25. místo z 38 zkoumaných zemí (viz graf).

U žen je situace o něco lepší, protože obecně žijí déle. V průměru stráví ženy v zemích OECD v důchodu přibližně 22,8 roku, i když třetinu této doby mohou strávit ve špatném zdravotním stavu. České ženy jsou na tom lépe než muži, v žebříčku zaujaly 14. místo.

V některých zemích, zejména na americkém kontinentu, jako je Mexiko, Kolumbie a Spojené státy, mohou muži v průměru očekávat v důchodu pouze zdravé desetiletí nebo méně. Zatímco ve Francii a Lucembursku mohou muži podle výpočtů Bloomberg News očekávat více než 18 let ve zdraví v důchodu.
Země všude však řeší stejné dilema. Jak se prodlužuje délka života, vlády začaly spřádat plány na to, aby lidé zůstali v produktivním věku déle. Aktuálně se tím zabývá i česká koaliční vláda, neboť ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo prodloužit věk odchodu do důchodu až na 68 let.
Očekávaná délka života ve zdraví – tedy průměrný počet let, který člověk může očekávat, že bude žít v dobrém zdraví bez větších nemocí nebo zranění – se však nezvyšuje stejným tempem. V některých zemích se doba strávená v důchodu začala dokonce snižovat, stejně jako doba strávená v důchodu bez zdravotních potíží.

A to jsou data za rok 2019, tedy před začátkem pandemie koronaviru ve světě, která snížila očekávanou délku života v řadě zemí. Například v USA přispěla k největšímu poklesu této hranice od první světové války.
Jsou to samozřejmě všechno průměry – ve skutečnosti se budou zkušenosti jednotlivců dramaticky lišit, přičemž ti nejbohatší v každé zemi se obvykle později v životě těší lepšímu zdraví, upozornil Bloomberg.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.