Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Když nám Čína vezme plyn, inflace může ještě růst, říká ekonom

Michal Skořepa, ekonom České spořitelny
poskytnuto Michalem Skořepou
Dalibor Martínek
lib

Spotřebitelské ceny by po lednových rekordech měly v letošním roce klesat. V druhé polovině roku i pod deset procent meziročně. Mohl by nějaký vnější faktor snižování inflace ještě zvrátit? Významný vliv bude mít především vývoj kurzu koruny, ale do vývoje cen by mohla zasáhnout třeba i zesílená poptávky po zkapalněném plynu ze strany Číny, říká Michal Skořepa, ekonom České spořitelny.

Máme nejhorší kolem vysoké inflace za sebou?

Z hlediska konkrétních čísel je lednový údaj pravděpodobně vrcholem. V dalších měsících by už meziroční nárůsty cen měly zpomalovat. 

Jaké inflační tlaky v české ekonomice v současnosti vnímáte? Jsou to pořád ceny energií?

Ceny energií rozhodně dál patří k tahounům meziroční i meziměsíční inflace. Vedle toho je silným přispěvatelem ještě stále také kategorie potravin, ve které po prosincovému zvolnění došlo v lednu opět k masivnímu nárůstu.

Inflace stoupla na 17,5 procenta. Hlavně kvůli bydlení

Inflace v lednu vyskočila na 17,5 procenta. Konec úsporného tarifu zdražil elektřinu o 140 procent

Inflace v Česku v lednu meziročně vzrostla o 17,5 procenta, o 1,7 procentního bodu více než v prosinci. Zrychlení bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle bydlení, uvedl Český statistický úřad. V prosinci byla meziroční inflace 15,8 procenta. Analytici očekávali, že lednový meziroční růst cen bude mezi 16,2 procenta a 19 procenty.

Přečíst článek

Bude zklidnění u energií hlavním důvodem, proč by měla inflace v dalších měsících již klesat?

Ke zpomalování růstu cen by měly kromě cen energií přispět i většina ostatních položek, u kterých nabídka bude schopna už jen pomalu navyšovat ceny nad úrovně dosažené v předchozích měsících.

Jsou inflační tlaky natolik silné, aby ČNB ještě hýbala sazbami směrem vzhůru? Mělo by to ještě smysl?

Další zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB pokládám za velmi nepravděpodobné, a to nejen ve světle komunikace samotných členů bankovní rady ČNB, ale také s ohledem na dosavadní posílení kurzu koruny.

Kdy se podle vás dostane meziroční inflace pod deset procent?

Inflace by měla klesnout na jednociferné hodnoty během druhé poloviny letošního roku.

Jaké vlivy by ještě mohly ovlivnit vývoj cen v letošním roce?

Významný vliv bude mít především vývoj kurzu koruny, případné extrémně chladné počasí, zesílení poptávky po zkapalněném plynu ze strany Číny nebo překotný růst ceny uhlíkových povolenek.

elektroměr, elektřina

Lukáš Kovanda: Lednová meziměsíční inflace je nejvyšší v historii Česka. ČNB však úroky zvedat nebude, sází na silnou korunu

Tolik očekávaná lednová inflace má hodnotu 17,5 procenta v meziročním vyjádření. Je to mírně nad očekáváním trhu, ale žádná pohroma. Česká národní banka počítá v aktuální prognóze s lednovou inflací 17,6 procenta, nejvyšší odhad z trhu zněl podle agentury Bloomberg na 18,8 procenta. Pro bankovní radu ČNB jde o dobrou zprávu, bude moci podle všeho nadále pokračovat bez zvyšování úroků, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Epidemie covidu v Číně sílí

Dominik Rusinko: Čína se učí žít s virem. Jde o nejzásadnější makro událost roku 2023

Přečíst článek
Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Doporučujeme