Kolem Evropy krouží lodě s nákladem plynu. Kvůli zájmu zemí EU jej není kde vyložit

Evropa před nadcházející zimou mohutně doplňuje zásoby kapalného LNG plynu, aby se zajistila proti dalším výpadkům dodávek plynu ze strany Ruska. Zájem je ovšem tak velký, že aktuálně kolem pobřeží Evropy volně plují desítky lodi naložených LNG plynem, protože přístavy jsou přetížené a tankery jej nemají kde vyložit, napsal deník The Wall Street Journal.
Kolem severozápadní Evropy a Pyrenejského poloostrova pomalu pluje 35 tankerů, uvedl šéf LNG společnosti Vortexa pro energetiku a přepravu Felix Booth. Šest obřích tankerů kotví ve španělském přístavu Cádiz a další skupina je v Lamanšském průlivu. Čekání je z velké části důsledkem toho, že Evropa má příliš málo terminálů schopných přijímat dovážený plyn, z něhož velká část přijíždí z Kataru a USA, uvedl The Wall Street Journal.
Evropa zažívá největší energetický šok od sedmdesátých let 20. století poté, co Rusko opakovaně přerušuje dodávky plynu, což zdůvodňuje protiruskými sankcemi, které západní vlády uvalily na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu. Výsledkem je letošní prudký nárůst ceny plynu a tedy i elektřiny, což nutí firmy a domácnosti platit nehorázné částky, šetřit a podniky omezují výrobu či přímo počty zaměstnanců. O společném nákupu plynu a případném zavedení cenového stropu pro celou EU její představitelé intenzivně jednají.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dál snižuje. Cena klíčového termínového kontraktu dopoledne sestoupila až na 115 eur (zhruba 2800 korun) za megawatthodinu (MWh), nejníže od poloviny června. Plyn zlevňuje už pátý den za sebou, přispívá k tomu teplé počasí, vysoká úroveň zásob a dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG).
Cena plynu pro evropský trh dál klesá. Je nejníže za čtyři měsíce
Money
Jenže v důsledku přetížení je velká část skladovacích prostorů na stávajících terminálech v evropských přístavech plná. Společnost Enagás, která provozuje španělskou přepravní síť plynu, tento týden uvedla, že dovoz LNG bude čelit zpoždění minimálně do listopadu kvůli vysoké míře již uskladněného plynu. „Trh je právě teď opravdu zahlcený," řekl viceprezident pro plynové odvětví poradenské firmy Wood Mackenzie Massimo Di Odoardo.
Řešením je budování nových LNG terminálů
LNG je také na lodích podchlazený, aby mohl být přepravován v podpalubí jako kapalina. Tankery proto potřebují před vykládkou zajet do speciálních terminálů, které přemění kapalinu zpět do jeho plynného stavu, což umožní jeho přepravu dál potrubím po Evropě. Třetina evropské kapacity pro toto zpětné zplynování je umístěna v šesti přístavech Portugalska a Španělska. Severozápadní evropské země se snaží situaci řešit tak, že se předhánějí v budování plovoucích terminálů LNG, aby zmírnily čekání lodí. Některé země včetně Německa a Itálie budují nové terminály, ale ty ještě nejsou připraveny přijímat lodě v brzké době.
Britové se připravují na tuhou zimu. Ve velkém kupují přikrývky a teplé oblečení. A před zábavní elektronikou dávají přednost energeticky úsporným domácím spotřebičům.
Britové se bojí zimy. Místo nových iPhonů v panice skupují svetry a deky
Money
Situace ale v některých ohledech odráží úspěch, který Evropa při zajišťování plynu navíc dosáhla. Ale také ukazuje, jak si energetická infrastruktura kontinentu nedokázala poradit. Obří lodě, z nichž každá veze dostatek energie, aby vytápěla milion domů měsíčně, tak nyní slouží jen jako dočasné zásobníky plynu na moři. Veškerý čekající LNG plyn navíc obecně snižuje ceny plynu, takže pro prodejce je potenciálně lukrativnější držet svůj plyn zaparkovaný na moři a doufat, že se ceny zvýší, podotkl WSJ.
Pokud by například náhle vzrostly ceny v Asii, obchodníci se mohou rozhodnout dodat plyn tam, i když to nyní kvůli aktuálním tržním cenám není zřejmě pravděpodobné, protože aktuální poptávka v Asii je utlumená, například kvůli tvrdým proticovidovým opatřením v Číně.
Přístavní sklady v Evropě jsou zatím přeplněné, protože zimní poptávka ještě nenastala. Aktuální teplé počasí znamená, že poptávka po plynu v Německu, Francii, Itálii a Španělsku není vyšší než na konci srpna, podotkl Di Odoardo z Wood Mackenzie. „Dynamika trhu je tak výrazná, že obchodníci mohou vydělávat peníze čekáním, i když náklady na pronájem jejich lodí prudce stoupají. Obchodníci sázejí na zvýšení spotřeby, vyčerpání zásob a zvýšení cen,“ dodal.
Vláda v Berlíně očekává, že německá ekonomika se kvůli energetické krizi, rostoucím cenám a omezeným dodávkám příští rok propadne do recese a vykáže pokles o 0,4 procenta. S odvoláním na informované zdroje o tom informovala agentura Reuters. Mluvčí ministerstva hospodářství v reakci sdělil, že ministr Robert Habeck zveřejní aktualizované údaje příští týden.
Berlín očekává, že energetická krize pošle německou ekonomiku do recese
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.