Komodity jsou nejvýkonnější třídou aktiv s růstem o 17 procent, ukazuje index

Komoditní index agentury Bloomberg klesl k 5. říjnu ze svého červnového maxima o 15 procent, přesto je se 17procentním nárůstem zdaleka nejvýkonnější třídou aktiv v tomto roce, sdělil stratég pro globální trhy společnosti eToro Ben Laidler. Nedávné oslabení indexu bylo podle něj způsobeno prudkým růstem amerického dolaru a rostoucími obavami z celosvětové recese.
„Komoditní trhy se celý letošní rok pohybovaly jako na horské dráze,“ uvedl Laidler. Porovnání výkonnosti jednotlivých komodit podle něj poskytuje znepokojivý pohled na čínský růst, zpomalení bytové výstavby v USA a globální spotřebu, zatímco o něco více situaci uklidňuje poptávka po základních potravinách a stále se zrychlující zavádění elektrických vozidel.
Pokles od mědi až po hliník
Největší poklesy zaznamenaly průmyslové kovy, od mědi až po hliník, upozornil Laidler. Důvodem jsou problémy Číny, která se potýká se zastaveným hospodářským oživením a obrovským zpomalením v sektoru nemovitostí. Tato země je přitom podle něj zodpovědná za více než polovinu celosvětové poptávky po kovech.
Nastal také velký propad rozkolísaných cen dřeva, které jsou znepokojivým předstihovým ukazatelem pro skřípající trh s bydlením v USA, kde je 90 procent domů postaveno v dřevěných konstrukcích. „Klesající ceny kakaa a bavlny nevěstí nic dobrého pro spotřebu, když obavy ze stále více omezených spotřebitelských rozpočtů a vysokých zásob kompenzují neúrodu,“ podotkl.
Akciové trhy za oceánem možná panikaří, zkušení investoři se ale záplavou červených čísel nenechávají rozhodit. Spíše přemýšlejí, jestli není vhodná doba k nákupu. Klid a jistý odstup se u investování vyplatí v každé situaci, píše ve svém komentáři expertka na kapitálové investice Karin Šoóšová z J&T.
Karin Šoóšová z J&T: Hysterie škodí. Úspěšní investoři ignorují krátkodobé výkyvy trhu
Názory
Lithium nadále roste
Naopak ceny lithia podle Laidlera nadále rostou a zároveň se zrychluje zavádění elektrických vozidel. To je vítr do plachet pro nikl. Zotavující se objemy starších automobilů se spalovacím motorem však dočasně podporují i další, jako je například palladium.
Potravinářské komodity, od obilí po dobytek, zaznamenaly spoustu narušení dodávek, ale také těžily z přeorientování spotřebitelů na základní potřeby a pokračující demografickou podporu. Jiné komodity profitovaly z levnějších náhrad, když se například přešlo od zemního plynu k ropě a od pšenice ke kukuřici, uzavřel Laidler.
Příspěvky státu lidem a firmám platícím vysoké účty za elektřinu a plyn, zastropování cen energií a další. To jsou opatření, která vláda Petra Fialy (ODS) či EU přijaly či se chystají přijmout na zmírnění dopadů rapidně vysokých cen energií vyhnaných k rekordům v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Tady je jejich přehled.
PŘEHLED: Opatření vlády či EU na snížení dopadů drahých energií
Money
Cena evropského plynu vzrostla od začátku roku do konce srpna o více než 170 procent, severomořská ropa Brent zdražila o téměř 30 procent. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Ceny hlavních zemědělských komodit rostly jen mírně. Řekl analytik XTB Štěpán Hájek. Ceny komodit na světových trzích letos podle něj prošly extrémními výkyvy.
Analytik: Zlato i stříbro zlevnilo. Stejně jako barometr ekonomické nálady, měď
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.