Směs 1200 druhů koňaku v lahvi za miliony. V Česku padl sběratelský rekord

Český sběratel zaplatil 4,1 milionu korun za jednu ze 13 lahví koňaku Louis XIII. z edice Le Mathusalem značky prémiových destilátů Rémy Martin. Informoval o tom Artem Shakhnazarov ze skupiny Rémy Cointreau, pod kterou značka patří. Podle Roberta Vaněčka ze společnosti Prestige Portfolio, který se zabývá zprostředkováním prodeje, jde o nejdražší láhev destilátu prodanou v Česku a na Slovensku.
Kolekce sběratele, který si přál zůstat v anonymitě, má podle Vaněčka hodnotu v desítkách milionů korun. Jak Vaněček připomněl, k jedné z pouze třinácti vyrobených lahví se nedostane každý. Sběratelé, kteří mají možnost limitované edice získat, musí být důvěryhodní. „Nesmíme mít podezření, že jde o spekulanta,” řekl.
Shakhnazarov uvedl, že jde o koňak, který se skládá ze směsi asi 1200 druhů koňaku a cítit v něm lze až 200 různých vůní. Nejmladšímu je 40 a nejstaršímu až sto let. Základem chuti je vinná réva z francouzského regionu Grande Champagne. Značka Rémy Martin patří k nejstarším firmám na světě, které se věnují výrobě koňaku a stále zůstává v rukou rodiny, která ji založila.
Láhev zlatého šampaňského za 274 tisíc korun? Domů by si to asi koupil málokdo, takže zbývají institucionální investoři.
Zlaté šampaňské? I tak může vypadat investiční aktivum
Money
Karafa s iniciálami majitele
Stejně tradiční je i podoba lahví, ve kterých koňak firma prodává. Jde o repliku láhve nalezené na středověkém bitevním poli. Heraldický znak lilie odkazuje na královskou rodinu. Karafa nového majitele bude mít ve znaku rovněž iniciály sběratele.
Alkohol může sloužit i jako investice, která je odolná vůči inflaci. Zhodnocení investice se podle Vaněčka většinou pohybuje mezi pěti až deseti procenty ročně. V minulosti se prodala v dražbě například láhev koňaku s názvem Česká perla za 360 000 korun, dnes by mohla mít cenu až milion dodal.
Portfolio fondu kvalifikovaných investorů Wine Management se opět rozrostlo. Kromě lahví burgundského a šampaňského vína i o další dvě whisky láhve z limitovaných edic k 70. výročí panování Alžběty a korunovace nového britského krále Karla III. Česko se dostalo na světovou mapu whisky, říkají zakladatelé fondu.
Investice do burgundského nebo „královské” whisky téměř odolávají inflaci, říkají experti
Zprávy z firem
Zájem o burgundská vína jakožto investice nebývale roste. Rostoucí poptávka zvyšuje jejich cenu, a to až o desítky procent. Loňská produkce francouzského vína navíc byla vůbec nejslabší v historii, což se také podepsalo na jeho ceně.
Investiční vína porážejí zlato i akcie. Zhodnocení se počítá v desítkách procent
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.