Konec dominance amerického dolaru se blíží ke konci, uvedl šéf ruské banky VTB Andrej Kostin

Konec dominance amerického dolaru se blíží, protože čínský jüan je na vzestupu a řada zemí vidí rizika v souvislosti s neúspěšnou snahou Západu dostat Rusko na kolena kvůli Ukrajině. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf druhé největší ruské banky VTB Andrej Kostin, který patří mezi nejmocnější bankéře v Rusku.
Nynější krize kolem Ukrajiny podle Kostina přináší rozsáhlé změny ve světové ekonomice a podkopává globalizaci v době, kdy Čína přebírá roli největší ekonomické mocnosti na světě, píše Reuters.
Na otázku, zda se svět nachází v nové studené válce, Kostin odpověděl, že nyní probíhá "horká válka", která je podle něj mnohem nebezpečnější než studená válka. Uvedl rovněž, že Spojené státy a Evropská unie utrpí újmu v důsledku kroků ke zmrazení ruských aktiv v hodnotě stovek miliard dolarů, protože řada zemí se odkloní od dolaru a eura.
Součástí vědecké diplomacie je sbírat a posuzovat poznatky o tom, jak k inovacím a modernizaci ekonomiky přistupují nejúspěšnější země jako Švédsko nebo Izrael. „Zaujalo mě, jak jsou Švédové schopni podpořit jakýkoliv inovativní návrh a postupem času vyhodnotit, jestli má nějaký smysl a je životaschopný,“ řekl v rozhovoru pro časopis MED první náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák.
Nejúspěšnější země nikdy nezavrhnou žádný nápad. Od nich bychom se měli učit, říká Lipavského náměstek
Politika
"Dlouhé historické období dominance amerického dolaru se blíží ke konci," prohlásil. Předpověděl rovněž, že Čína začne postupně odstraňovat své měnové restrikce. "Čína chápe, že se nestane světovou ekonomickou mocností číslo jedna, pokud její jüan zůstane nekonvertibilní měnou," dodal. Prohlásil rovněž, že pro Čínu je nebezpečné ponechat své rezervy investované do amerických státních dluhopisů.
USA, EU a další západní země uvalily na Rusko rozsáhlé hospodářské sankce kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Podle Kostina však Západ ruskou ekonomiku nedokáže zlomit. "Sankce jsou zlé a samozřejmě nám působí škody. Ekonomika se však adaptovala," řekl bankéř.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.