Konec přátelství. Obří fond z Perského zálivu zastavuje investice v Rusku
Druhý největší suverénní investiční fond Mubadala ze Spojených arabských emirátů oznámil konec investic v Rusku, důvodem je invaze na Ukrajinu. Fond z Abú Zabí, který mimo jiné vlastní téměř tři procenta v těžebním a energetickém ruském gigantu En+ Group spojeného se jménem oligarchy Olega Děripasky, je prvním fondem z Perského zálivu, jenž k takovému kroku přistoupil, uvedla agentura Reuters.
Investiční společnost Mubadala z Abú Zabí pozastavuje investice v Rusku kvůli konfliktu na Ukrajině, uvedl to Khaldoon Al Mubarak, generální ředitel státního investičního fondu spravujícího majetek ve výši 243 miliard dolarů. Dosud fond investoval v Rusku do 50 firem asi tři miliardy dolarů, tedy něco přes jedno procento z portfolia, uvedl Reuters.
V západním světě začal lov na majetky ruských oligarchů a vrcholných politiků zapsaných na sankční seznamy, v ikoně technologického světa, kalifornském Silicon Valley, mají složitější problém. Tamní firmy se chtějí zbavit svého ruského investičního stínu nad sebou. Není to vůbec jednoduché, ve hře jsou vysoké sázky. Loni podle dat společnosti PitchBook ruští investoři kromě rozdávání hotovosti firmám s rizikovým kapitálem nalili devět miliard dolarů přímo do startupů, uvedla agentura Bloomberg.Silicon Valley se snaží zbavit ruských investorů, omezuje byznys v Rusku
Money
Spojené arabské emiráty, člen vlivné skupiny zemí těžící ropu OPEC+, která zahrnuje i Rusko, přitom nepodpořily hlasování Rady bezpečnosti OSN o odsouzení ruské invaze. „To, co se děje v této krizi mezi Ruskem a Ukrajinou, je výsměch s katastrofálními důsledky, pokud jde o lidské životy a pokud jde o dopad, který to má na ekonomiky po celém světě,“ řekl v pondělí Mubarak na investiční konferenci v Dubaji.
„Je zřejmé, že v tomto prostředí musíme pozastavit investice na trhu v Rusku,“ dodal. Mubarak podotkl, že poslední události ale nezměnily závazek fondu Mubadala stát se globálním investorem, ani jeho závazek ohledně dlouhodobě udržitelných výnosů. Jiné státní fondy Perského zálivu, jako je Saúdskoarabský veřejný investiční fond, se k ruským investicím dosud nevyjádřily. K sankcím proti ruským oligarchům a vrcholným politikům přitom přistoupila jak Evropská unie, tak Spojené státy, Kanada, Japonsko či Jižní Korea.
Ukončujeme veškerou svou činnost v Rusku, oznámila Goldman Sachs Group. Jde o prvního bankovního giganta z Wall Street, který ze země odchází kvůli ruské invazi na Ukrajinu, upozorňuje agentura Bloomberg. Své aktivity se tam rozhodla ukončit i největší americká banka JPMorgan Chase, dodal ve čtvrtek večer server CNBC.Bankovní giganti z Wall Street Goldman Sachs a JPMorgan Chase se stáhnou z Ruska
Zprávy z firem
Mubadala Investment Company (MIC) je investiční holdingová společnost silně propojená s korunním princem emirátu Abú Zabí Muhammadem bin Zájidem, poznamenala agentura Reuters. MIC byla založena v roce 2017, kdy se původní firma Mubadala Development Company sloučila s International Petroleum Investment Company.
Společnost vlastní podíly v mnoha společnostech, včetně pětiprocentního podílu ve Ferrari, 6,9procentního podílu v AMD a 7,5procentního podílu v Carlyle Group. V roce 2021 Mubadala koupila 2,6procentní podíl v těžební a energetické ruské společnosti En+ Group, mimo jiné významného výrobce hliníku, a to od Poliny Jumaševové, bývalé manželky Olega Děripasky, který je hlavní akcionářem En+ Group. Mimo jiné má fond Mubadala i čtvrtinový podíl v rakouské OMV.
Každý den přibývá další zboží, které si Rusové kvůli Putinově invazi na Ukrajinu nekoupí. Americké a evropské řetězce ve snaze dát najevo svůj postoj ukončují prodej v celém Rusku. Ty, které tak ještě neučinily, jsou naopak terčem kritiky na sociálních sítích. Kvůli obavě ze znehodnocení rublu tak ruští občané vzali některé prodejny útokem, upozorňuje server agentury Bloomberg.Ani židle z Ikea, ani triko ze Zary. Firem, které zastavují prodej v Rusku, stále přibývá
Zprávy z firem
Rusko zavadí odvetné sankce Západu. Zakazuje export telekomunikačního, zdravotnického, automobilového, zemědělského, elektrického a technického vybavení. Na seznam pro pozastavení vývozu zařadilo přes 200 položek. Kreml řeší i zestátnění majetku západních firem působících v Rusku nebo přerušení dodávek některých surovin. Putin zakázal vývoz dvou set produktů a chystá se znárodňovat pobočky zahraničních firem
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.