Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Konec kryptosnění. Portugalsko zdaní digitální aktiva

Kryptoměny v roce 2021
Pixabay
Stanislav Šulc
sta

Digitální nomádi ztrácejí další oázu. Portugalsko, kam se řada z nich odstěhovala kvůli nulovým daním na kryptoměny, již příští rok chystá zdanění digitálních aktiv, pokud je uživatelé drží kratší dobu než rok.  

Portugalsko se stalo rájem pro držitele kryptoměn. Zatímco ostatní země postupně zaváděly nejrůznější restrikce či daňové zátěže, jihoevropská země se tvářila, že nic podobného nepotřebuje. Díky tomu se podle dat portugalského statistického úřadu za poslední dekádu zvýšil počet zahraničních rezidentů o půl milionu. „Přibyli zvláště digitální nomádi a také firmy zabývající se kryptoměnami,“ uvedla agentura Bloomberg

Daň ve výši 28 procent

Tomu je však podle všeho nyní konec. V pondělí totiž portugalská vláda poslala do parlamentu návrh státního rozpočtu na rok 2023. A v něm počítá se zdaněním kryptoaktiv, a to nejen pro firmy, ale také pro běžné držitele. 

digitální nomád, práce z pláže

Kryptonomádi se usazují zpět ve velkých městech. Medvědí trh kočování nepřeje

Téměř tři čtvrtě roku medvědího trhu s digitálními měnami začíná doléhat na takzvané kryptonomády. Ti se místo práce z pláže či apartmánů pětihvězdičkových hotelů vracejí zpět do šedivých a rušných velkoměst, epicenter dění a byznysu.

Přečíst článek

Mělo by jít o 28procentní daň z prodeje aktiv, která investor drží méně než 365 dní,“ cituje Bloomberg znění návrhu zákona. A vláda počítá i s dalšími zákonnými odvody, například 4 procenta na jejich provize brokerských společností, a dokonce 10procentní daň z bezpoplatkových převodů. Daňová povinnost by se měla týkat také na těžbu krypta. 

„Tato úprava je plně v souladu s naším daňovým systémem i novými evropskými regulemi,“ uvedl portugalský ministr financí António Mendonça Mendes. 

Schválení celoevropské regulace MiCA se blíží

Vedle národních řešení zdanění kryptoměn se pak přiblížilo také celoevropské, známé pod zkratkou MiCA (Markets in Crypto-Assets). V pondělí návrh znění regule MiCA schválil výbor ekonomický a měnový výbor Evropského parlamentu, a to drtivou převahou 28 ku 1. Díky tomu by se MiCA mohla schválit ještě do konce roku. A v účinnost by mohla vstoupit v roce 2024. 

Hlavním cílem této regule je zabránit existenci anonymních kryptopeněženek. A dále umožnit jednotlivým státům konat dohled i případně zdaňovat tato aktiva. 

Crypto.com Arena je multifunkční aréna v americkém městě Los Angeles.

Kryptoburzy touží po pozornosti. Investují miliardy do sportovního sponzoringu, nalákaly i Ronalda

Pro fanoušky profesionálního sportu a sportovních přenosů jsou v posledních měsících naléhavé reklamní vzkazy na téma kryptoprůmyslu téměř nepřehlédnutelné. Jména burz a blockchainových společností jsou součástí týmových dresů, reklam na stadionech a vábí z televizních reklam o poločase. Mluví o nich prominentní hráči v čele s Cristianem Ronaldem, kteří se těší z lukrativních smluv. Jen za posledních 18 měsíců Crypto.com a spol. do sportovního sponzoringu investovaly 2,4 miliardy dolarů, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Ethereum, ilustrační foto

Ethereum dokončilo aktualizaci softwaru. Spotřeba energie klesne 2000krát

Blockchain ethereum dokončil významnou aktualizaci softwaru, oznámil na Twitteru jeho tvůrce a spoluzakladatel Vitalik Buterin. Cílem aktualizace, označované anglickým slovem merge (spojení), je výrazně snížit spotřebu energie. Ta klesne o 99,95 procenta, uvedl Buterin.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Bitcoin, ilustrační foto

Průlomový verdikt: Kryptoměny jsou věc, ne peníze, prodej se musí danit, rozhodl soud

Přečíst článek
Investice a daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

PŘEHLEDNĚ: Jak bance či soudu doložíte, že jste podali daňové přiznání

Přečíst článek
Doporučujeme