Konec kryptosnění. Portugalsko zdaní digitální aktiva
Digitální nomádi ztrácejí další oázu. Portugalsko, kam se řada z nich odstěhovala kvůli nulovým daním na kryptoměny, již příští rok chystá zdanění digitálních aktiv, pokud je uživatelé drží kratší dobu než rok.
Portugalsko se stalo rájem pro držitele kryptoměn. Zatímco ostatní země postupně zaváděly nejrůznější restrikce či daňové zátěže, jihoevropská země se tvářila, že nic podobného nepotřebuje. Díky tomu se podle dat portugalského statistického úřadu za poslední dekádu zvýšil počet zahraničních rezidentů o půl milionu. „Přibyli zvláště digitální nomádi a také firmy zabývající se kryptoměnami,“ uvedla agentura Bloomberg.
Daň ve výši 28 procent
Tomu je však podle všeho nyní konec. V pondělí totiž portugalská vláda poslala do parlamentu návrh státního rozpočtu na rok 2023. A v něm počítá se zdaněním kryptoaktiv, a to nejen pro firmy, ale také pro běžné držitele.
Téměř tři čtvrtě roku medvědího trhu s digitálními měnami začíná doléhat na takzvané kryptonomády. Ti se místo práce z pláže či apartmánů pětihvězdičkových hotelů vracejí zpět do šedivých a rušných velkoměst, epicenter dění a byznysu.Kryptonomádi se usazují zpět ve velkých městech. Medvědí trh kočování nepřeje
Enjoy
„Mělo by jít o 28procentní daň z prodeje aktiv, která investor drží méně než 365 dní,“ cituje Bloomberg znění návrhu zákona. A vláda počítá i s dalšími zákonnými odvody, například 4 procenta na jejich provize brokerských společností, a dokonce 10procentní daň z bezpoplatkových převodů. Daňová povinnost by se měla týkat také na těžbu krypta.
„Tato úprava je plně v souladu s naším daňovým systémem i novými evropskými regulemi,“ uvedl portugalský ministr financí António Mendonça Mendes.
Schválení celoevropské regulace MiCA se blíží
Vedle národních řešení zdanění kryptoměn se pak přiblížilo také celoevropské, známé pod zkratkou MiCA (Markets in Crypto-Assets). V pondělí návrh znění regule MiCA schválil výbor ekonomický a měnový výbor Evropského parlamentu, a to drtivou převahou 28 ku 1. Díky tomu by se MiCA mohla schválit ještě do konce roku. A v účinnost by mohla vstoupit v roce 2024.
Hlavním cílem této regule je zabránit existenci anonymních kryptopeněženek. A dále umožnit jednotlivým státům konat dohled i případně zdaňovat tato aktiva.
Pro fanoušky profesionálního sportu a sportovních přenosů jsou v posledních měsících naléhavé reklamní vzkazy na téma kryptoprůmyslu téměř nepřehlédnutelné. Jména burz a blockchainových společností jsou součástí týmových dresů, reklam na stadionech a vábí z televizních reklam o poločase. Mluví o nich prominentní hráči v čele s Cristianem Ronaldem, kteří se těší z lukrativních smluv. Jen za posledních 18 měsíců Crypto.com a spol. do sportovního sponzoringu investovaly 2,4 miliardy dolarů, uvedla agentura Bloomberg.Kryptoburzy touží po pozornosti. Investují miliardy do sportovního sponzoringu, nalákaly i Ronalda
Money
Blockchain ethereum dokončil významnou aktualizaci softwaru, oznámil na Twitteru jeho tvůrce a spoluzakladatel Vitalik Buterin. Cílem aktualizace, označované anglickým slovem merge (spojení), je výrazně snížit spotřebu energie. Ta klesne o 99,95 procenta, uvedl Buterin.Ethereum dokončilo aktualizaci softwaru. Spotřeba energie klesne 2000krát
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.