Konec tvrdé uzávěry. V Šanghaji se otevřou obchody, trhy i kadeřnictví

Úřady v Šanghaji od pondělí povolí částečnou obnovu aktivit obchodů a provozoven. Oznámili to zástupci radnice. Velká část čínské finanční metropole se od konce března nachází v přísné uzávěře, kvůli které jsou zavřené obchody, restaurace a provozovny služeb; obyvatelům bylo nařízeno, aby nevycházeli z domů. Epidemiologická situace ve městě se ale zlepšuje a úřady mimo oblasti, které jsou v izolaci, v sobotu nezaznamenaly žádný nový případ koronavirové nákazy, uvedla agentura Reuters. V Pekingu úřady částečně prodloužily nařízení, aby lidé pracovali z domova.
Místostarosta Šanghaje Čchen Tchung uvedl, že od pondělí budou smět v omezeném režimu otevřít supermarkety, obchody, kadeřníci či zeleninové trhy. Obchody a provozovny ale musí přijmout opatření, jež omezí počet zákazníků přítomných v jejich prostorách.
Společnost Tesla zastavila většinu své výroby ve své továrně v Šanghaji kvůli problémům se zajištěním dílů pro svá elektrická vozidla, uvedla agentura Reuters s odkazem na interní zdroje z automobilky. Potíž způsobená tvrdým postupem Pekingu proti šíření covidu je další z řady patálií v poslední době včetně dnešního oznámení firmy o svolání 130 tisíc vozů kvůli poruchám dotykového displeje.
Tesla v problémech. Zastavila výrobu v Šanghaji, v USA svolává desítky tisíc vozů kvůli poruchám
Zprávy z firem
Představitelé radnice neoznámili detaily pondělního uvolnění restrikcí, což u některých obyvatel vzbudilo nedůvěru, uvedla agentura Reuters. Není totiž jasné, zda úřady uvolní i pravidla pro pohyb mimo domov. "My nemůžeme jít ven mimo rezidenční komplex. Otevřít (obchody) mohou, ale stejně se tam nikdo nedostane," cituje Reuters jeden z příspěvků na sociálních sítích. Podnik veřejné dopravy v Šanghaji uvedl, že všechny linky metra zůstávají mimo provoz, a není jasné, kdy začnou znovu fungovat.
V části Pekingu úřady dnes prodloužily nařízení, aby lidé pracovali z domova. Týká se to například významné obchodní čtvrti Čchao-jang, kde sídlí řada úřadů a ambasád a kde žije na 3,5 milionu lidí. Úřady také vyzývají obyvatele obvodu, aby ho neopouštěli, pokud k tomu nemají vážné důvody, a v celé metropoli prodlouží o tři dny masivní testovací kampaň. Úřady v Pekingu, kde každodenně počet případů narůstá o několik desítek, se chtějí vyhnout striktní uzávěře, která panuje v Šanghaji.
Čínské úřady tento týden dále zpřísnily kontroly na hranicích a oznámily, že výrazně omezí cesty, které nejsou nezbytné. Vládní tisk při tom zdůrazňuje, že opatření má výlučně zdravotnický charakter a zapadá do čínské strategie nulové tolerance vůči covidu-19, uvedl deník Le Monde. Podle francouzského deníku se úřady snaží odradit čínské občany od cestování i omezenou nabídkou letů, jejichž ceny vystoupily do závratných výšin.
V zajetí režimu. Z Číny teď prakticky nejde vycestovat
Politika
Uzávěru několika čtvrtí oznámilo v neděli město I-čchun na východě země. Během uzávěry obyvatelé Šanghaje mohli nakupovat potraviny a další zboží v elektronických obchodech. Zásobování a dodávky ale vázly kvůli nedostatečnému počtu kurýrů.
V uplynulých týdnech šanghajské úřady povolily lidem krátké vycházky mimo domov, v některých částech města ale opatření zpřísnily. Například ti, kteří chodí do práce, se nemohou vrátit domů, ale musí bydlet v určených bytech.
Výrazné zlepšení úřady zaznamenaly v méně hustě obydlených částech Šanghaje. V oblastech, které nejsou v izolaci, v sobotu nezaregistrovaly nové případy nákazy, což otevírá cestu k postupnému uvolnění protikoronavirových opatření. V celém městě, kde žije zhruba 25 milionů lidí, se v sobotu prokázalo na 1400 nových případů nákazy, což bylo méně než v pátek.
Čína prosazuje striktní politiku nulové tolerance v boji proti covidu-19. Ta spočívá v uzávěrách měst a oblastí i při výskytu malého počtu nakažených. Světová zdravotnická organizace (WHO) tento přístup označila za neudržitelný, což Peking odmítá.
Samsung Electronics chystá zdražení svých čipů do mobilních zařízení zhruba o pětinu a jedná o tom se svými klienty. Jeden ze dvou největších producentů čipů na světě tak činí, přestože za první čtvrtletí ohlásil zvýšení provozního zisku o 50 procent na 14,1 bilionu wonů (259 miliard korun), nejvíce za první kvartál za poslední čtyři roky. Podobné kroky chystají i další výrobci čipů, což znamená, že vyšší náklady do svých výrobků přenesou i výrobci mobilů, tabletů či automobilů, uvedla agentura Bloomberg.
Výrobci čipů chystají další zdražování. Odrazí se to na ceně mobilů či aut
Money
Přísné uzávěry v Číně, nebezpečné pro hospodářství celého světa, jsou ve své podstatě hlavně ilustrací nebezpečí sepětí kapitalismu a autokracií. Díky kapitalismu Čína v uplynulých čtyřiceti letech vyrostla v globální ekonomickou velmoc. Přitom se ovšem nepotvrdila teze nositele Nobelovy ceny za ekonomii Miltona Friedmana, že liberalizace ekonomiky přináší liberalizaci politiky, tedy pluralitní demokracii.
Lukáš Kovanda: Čína raději zavádí mohutný lockdown, než aby přiznala, že její vakcíny nezabírají
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.