Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Konečně dobré zprávy z Německa. Tamní průmyslová výroba se zvedá

Konečně dobré zprávy z Německa. Tamní průmyslová výroba se zvedá
Profimedia
 ČTK

Průmyslová výroba v Německu v srpnu meziměsíčně vzrostla o 2,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 2,9 procenta v předchozím měsíci. Ve své zprávě to uvedl spolkový statistický úřad. Oživení podle analytiků dává naději na stabilizaci zpracovatelského průmyslu v době, kdy se největší evropská ekonomika potýká s recesí.

Analytici podle průzkumu agentury Bloomberg očekávali zvýšení výroby o 0,8 procenta. V meziročním srovnání však výroba o 2,7 procenta klesla, i když tempo jejího propadu zpomalilo z červencových 5,6 procenta.

Zpráva přichází po řadě špatných zpráv pro ekonomiku a jen jeden den před zveřejněním aktualizované vládní prognózy. Očekává se, že vláda v novém plánu na letošní rok počítá se stagnací, možná i s poklesem ekonomiky.

Německou ekonomiku trápí oslabení průmyslového sektoru kvůli zastavení dodávek zemního plynu z Ruska po invazi ruských vojsk na Ukrajinu, dále kvůli slabé poptávce v Číně a potížím automobilového průmyslu v souvislosti s přechodem na elektromobily.

„V současné době výroba v automobilovém průmyslu z měsíce na měsíc značeně kolísá, což má dopad na měsíční vývoj výroby v průmyslu jako celku,“ uvedl statistický úřad. V srpnu se výroba v automobilovém průmyslu meziměsíčně zvýšila o 19,3 procenta po poklesu o 8,2 procenta v červenci.

Bez energetického a stavebního sektoru výroba meziměsíčně stoupla o 3,4 procenta. Produkce kapitálového zboží vzrostla o 6,9 procenta a produkce polotovarů o 0,1 procenta. Výroba spotřebního zboží zůstala beze změny. Produkce energií se zvýšila o 2,3 procenta a produkce ve stavebnictví o 0,3 procenta.

Zrnko naděje 

Pondělní zpráva statistického úřadu ukázala, že zakázky německého průmyslu klesly v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem o 5,8 procenta. Pokles byl výrazně vyšší, než se očekávalo.

Přední německé instituty koncem září zhoršily výhled vývoje německé ekonomiky na letošní rok a nyní čekají další pokles. Podle nich se hrubý domácí produkt (HDP) sníží o 0,1 procenta. Loni zaznamenala německá ekonomika pokles o 0,3 procenta a její výkon byl nejslabší ze všech zemí eurozóny. Na německé ekonomice je přitom závislá řada českých firem.

Na příští dva roky instituty předpovídají pouze slabé oživení - v příštím roce ekonomika podle nich vzroste o 0,8 procenta a v roce následujícím o 1,3 procenta.

Německý kancléř Olaf Scholz

Němci to odpískali. Pro letošní rok už se zlepšením ekonomiky nepočítají

Německá vláda se chystá zhoršit výhled domácí ekonomiky, na letošní rok už s jejím růstem nepočítá. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Bloomberg. Německo má největší ekonomiku v Evropě a loni zaznamenalo pokles hrubého domácího produktu (HDP).

Přečíst článek

Braniborsko je dlouhodobě baštou Sociálnědemokratické strany. Předseda místní vlády Dietmar Woidke (na snímku) navíc postavil kampaň na své mimořádné osobní popularitě, a naopak nepopulárního kancléře Olafa Scholze nenechal do kampaně promluvit.

Nedemokratické východní Německo? Proč u sousedů úspěchy krajní pravice nepřekvapují

Krajní pravice v Německu sklízí úspěchy, což se ukázalo i v posledních třech zemských volbách ve státech bývalé NDR. Vzestup antisystémových uskupení však není trendem několika posledních let. Východ Německa na rozdíl od západu dává silnou podporu extremismu po více než století.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme