Konflikt s hnutím Hamás si vybírá svou daň. Moody´s snížila rating Izraele

Ratingová agentura Moody´s oznámila, že snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Izraele o jeden stupeň na A2. Píše to agentura Reuters.
Moody´s se tak rozhodla v rámci hodnocení dopadu konfliktu s palestinským radikálním hnutím Hamás na izraelské veřejné finance. Podle agentury Bloomberg jde o první takový krok od začátku bojů v říjnu.
Vedle snížení ratingu z A1 na A2 agentura také zhoršila hodnocení výhledu ze stabilního na negativní.
Analytici agentury nevylučují, že intenzita bojů v Pásmu Gazy se v příštích týdnech či měsících sníží. „V současnosti neexistuje žádná dohoda na trvalém ukončení bojů ani jiná dohoda, která by v dlouhodobém horizontu plně obnovila či dokonce posílila bezpečnost Izraele,“ uvedla agentura v prohlášení. Důsledky konfliktu podle ní oslabují exekutivní a legislativní instituce a také rozpočtovou stabilitu Izraele.
Na vlastnické bydlení není žádný nárok, myslí si hypoteční makléř Tomáš Rusňák. „Stejně tak každý nebude jezdit v Porsche nebo ve Ferrari,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz. Neexistuje nic jako právo bydlet ve vlastním, dodává Rusňák s tím, že s hypotečním makléřem mají lidé větší šanci dostat se ke své vysněné nemovitosti.
Hypoteční makléř: Neexistuje nic jako právo bydlet ve vlastním
Money
Podle deníku Haarec je dnešní rozhodnutí agentury Moody´s prvním poklesem úvěrové spolehlivosti Izraele za posledních 30 let, kdy izraelské státní dluhopisy hodnotí ratingové agentury. Podle deníku je však zatím brzy na vyhodnocení možných finančních dopadů kroku, který je ranou pro mezinárodní pověst země. V obecné rovině však lze očekávat, že se zhoršením ratingu země zdraží financování vlády na trhu s dluhopisy.
Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás trvá od začátku října, kdy palestinské hnutí podniklo teroristický útok na izraelské území. Konflikt má velmi tvrdý dopad na ekonomiku Pásma Gazy, kde se v současnosti vedou boje. Má však dopad také na izraelské vládní výdaje i na výkonnost izraelské ekonomiky vzhledem například k mobilizaci rezervistů.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.