Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Koruna letos vůči euru posílila jako jediná z měn Visegrádské skupiny

česká koruna, ilustrační foto
Pixabay
Lukáš Kovanda

Česká koruna na Štědrý den poprvé od února 2020, tedy od doby před propuknutím pandemie, posílila pod úroveň 25 korun za euro. Podle dat Bloombergu prolomila tuto psychologickou hranici krátce před 14:30 středoevropského času. Posílila až na úroveň 24,972 za euro. Následně ale část svých zisků odevzdala a kurs se vrátil zpět nad úroveň 25 korun za euro. Česká měna i tak jako jediná z měn zemí Visegrádské skupiny letos vůči euru zpevnila.

Na začátku letošního roku se euro prodávalo za zhruba 26,20 koruny, nyní tedy vyjde na 25 korun. To odpovídá posílení české měny o zhruba 4,6 procenta. Během letoška zlotý vůči euru oslabil o 1,3 procenta a forint dokonce o 1,8 procenta (viz graf).

Jak se vyvíjely kurzy koruny, zlotého a forintu k euru v letošním roce:

pramen Bloomberg

Koruna posiluje zejména z důvodu razantního zvyšování základní úrokové sazby České národní banky. Ta zatraktivňuje korunu v očích mezinárodních investorů. Zvyšuje totiž úročení korunových aktiv. Například rozdíl mezi základní sazbou ČNB a základní sazbou Evropské centrální banky, která je nyní stále nulová, odpovídá 3,75 procentního bodu (viz graf 2 v příloze). To je největší rozdíl těchto dvou sazeb za celou dobu od září 1999.

Atraktivní úrok zvyšuje poptávku po koruně, respektive korunových aktivech, což vede ke zpevnění jejího kursu. Roční depozitní sazba na vzrostla na koruně letos nejvíce ze všech měn světa, zejména právě kvůli utahování měnové politiky v podání ČNB (viz graf níže).

 

Depozitní sazby ve světě:

pramen Bloomberg

Navíc ČNB signalizuje další citelný růst základní sazby v příštím roce, a to se současné úrovně 3,75 procenta až výrazně nad hodnotu čtyř procent. Trh však i přesto zatím spíše sází na to, že v příštím roce koruna oslabí zpět výrazněji nad 25 korun za euro.

Zpevnění kursu je obecně dobrou zprávou pro dovozce a třeba také lidi, kteří míří na dovolenou nebo na hory do zahraničí. Horší zvěstí je pro exportéry, neboť snižuje jejich konkurenceschopnost na vývozních trzích. 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

ČNB znovu sníží sazby. Kdo chce eura na dovolenou, měl by měnit co nejrychleji

Přečíst článek
Doporučujeme