Koruna slábne, hlavně kvůli inflaci a malému výkonu ekonomiky

Česká měna v letošním prvním čtvrtletí vůči oběma hlavním světovým měnám výrazně oslabila. K euru klesla z kurzu 24,70 koruny k aktuálním 25,30 koruny za euro, což odpovídá ztrátě 2,5 procenta. K dolaru propadla o 4,5 procenta z 22,50 koruny na 23,50 koruny za dolar. Vyčetl to analytik Cyrrusu Vít Hradil.
Největší ztráty zaznamenala koruna 15. února, kdy propadla na kurz 25,51 CZK/EUR, což představovalo ztrátu od začátku roku 3,35 procenta. Proti dolaru oslabila až na 23,77 CZK/USD, což byla ztráta 6,3 procenta. Tento den byla zveřejněna inflace za leden 2024, která klesla z prosincových 6,9 procenta až na 2,3 procenta, což bylo více, než trh očekával, upozornil analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.
Česká ekonomika nakonec loni podala lepší výkon, než se myslelo. Jde o pozitivní překvapení, které upevňuje předpoklad, že letos by tuzemské hospodářství mělo růst dokonce i nad rámec takzvané černé nuly.
Lukáš Kovanda: Česká ekonomika loni podala lepší výkon, než se myslelo. I přesto, že lidé se zdráhali utrácet
Názory
Tímto poklesem inflace se prý otevřel České národní bance prostor pro další snižování úrokové sazby. Od svých nejslabších hodnot pak koruna do konce března jak oproti euru, tak i dolaru mírně posílila, doplnil analytik Portu Marek Pokorný.
"Česká koruna pokračuje v mírném oslabení, které zrychlilo v únoru poté, co Česká národní banka poměrně agresivně snížila sazby o 50 bazických bodů," uvedl analytik XTB Štěpán Hájek. V březnu ČNB pokračovala se snižováním o dalších 50 bazických bodů, což byla reakce na pokles jádrové inflace pod tři procenta. Měnová politika ČNB je od začátku roku nejdůležitějším faktorem pro další vývoj kurzu koruny, dodal.
Evropská centrální banka (ECB) by mohla zahájit snižování úrokových sazeb dříve než americká centrální banka (Fed). V rozhovoru s rakouským listem Kronen Zeitung to uvedl guvernér rakouské centrální banky Robert Holzmann, který je zároveň členem Rady guvernérů ECB.
Guvernéři ECB: V Evropě začnou klesat úrokové sazby dříve než v USA
Leaders
Koruně neprospívala ani bídná kondice tuzemské ekonomiky, jejíž průmyslový sektor prochází setrvalým ochlazením a kde přetrvává nízká schopnost a ochota domácností utrácet, uvedl Hradil. Nic z toho sice podle něj pro trh nebylo šokujícím překvapením, ale první měsíce letošního roku dokazovaly, že jde o závažnější problém, než se původně čekalo.
Hradil věří tomu, že by se koruna mohla opatrně posouvat směrem k 25,00 CZK/EUR, byť nepředpokládá, že by tuto hranici prolomila. Zároveň očekává, že "spanilá jízda" dolaru přece jen začne zpomalovat, a naopak Evropa již konečně nalezne dno, ze kterého se pozvolna odrazí. V polovině roku by tak dolar mohl být k mání za 22,80 CZK/USD, odhadl. Podobný trend pak předpokládá i ve zbytku roku. Naopak Pokorný míní, že ČNB bude snižovat sazby i na příštích zasedáních, takže očekává, že dokud nezačnou snižovat úrokové sazby také americká centrální banka Fed i Evropská centrální banka, bude tuzemská měna dále oslabovat.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.