Krach Silicon Valley Bank uškodil malým americkým bankám. Ty zaznamenaly rekordní pokles vkladů
Malé banky ve Spojených státech zaznamenaly v týdnu do 15. března, ve kterém zkrachovala Silicon Valley Bank (SVB), rekordní pokles vkladů. Podle údajů zveřejněných centrální bankou USA (Fed) se vklady snížily o 119 miliard dolarů (2,6 bilionu korun) na 5,46 bilionu dolarů. To byl více než dvojnásobek předchozího rekordního poklesu.
Malé banky jsou definovány jako všechny banky v USA vyjma 25 největších komerčních bank. Vklady u velkých bank podle zprávy Fedu naopak vzrostly o 67 miliard dolarů na 10,74 bilionů dolarů.
Výpůjčky malých bank se ve stejném období zvýšily o 253 miliard dolarů na rekordních 669,6 miliardy dolarů. Analytik společnosti Capital Economics Paul Ashworth upozornil, že výsledkem toho malé banky měly na konci týdne více hotovosti. To naznačuje že část půjček byla určena k vytvoření rezerv pro případ, že by vkladatelé požádali o vyplacení svých peněz.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
SVB zkrachovala poté, co nebyla schopna čelit rychlému a masivnímu vybírání peněz klienty, kteří si během několika hodin vybrali desítky miliard dolarů.
Celkové vklady v amerických bankám po prudkém růst v roce 2020 a na počátku roku 2021 způsobenému pandemickou pomocí klesají. Nynější obrat trendu u velkých bank je pozoruhodný. Nárůst se rovná přibližně polovině poklesu vkladů u malých bank, což naznačuje, že část vybrané hotovosti mohla přejít do fondů peněžního trhu nebo jiných nástrojů. Není ale jasné, zda přesun vkladů z malých bank bude přetrvávat. Šéf Fedu Jerome Powell ve středu uvedl, že toky vkladů v bankovním systému se v uplynulém týdnu stabilizovaly, napsala agentura Reuters.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.