Kritika brexitu sílí. Exportéři přicházejí o kšefty
Zázračný ekonomický růst a blahobyt, které slibovali zastánci brexitu, se zatím nekonají. Naopak. Naříkají především britští exportéři, že je odchod z Evropské unie připravil o byznys.
Téměř dva roky po brexitu trápí britské exportéry nižší prodeje, vývoz do evropské sedmadvacítky zatěžuje přílišná byrokracie. V nedávném průzkumu Britské obchodní komory (BCC) jeden z pěti malých exportérů ve Spojeném království není nyní schopen obchodovat se zeměmi EU právě kvůli překážkám vytvořeným brexitem. BCC tak apeluje na britského premiéra Rishiho Sunaka, aby zatočil s přílišnou byrokracií na hranicích země, která vyplynula z „fantastické“ obchodní dohody Borise Johnsona.
Průzkum také odhalil, že podniky mají pochybnosti ohledně slíbených nových obchodních dohod se zbytkem světa.
Raději nebereme objednávky
Proslulý londýnský obchodní dům Fortnum & Mason letos neposlal žádné zboží do většiny zemí EU, protože „dočasné“ pozastavení vývozu do Evropy pro maloobchodníka s 315letou historií stále trvá, píše agentura Bloomberg.
Venkovský statek a hotel The Newt v Somersetu, který prodává svůj vlastní cider a další pochoutky, přestal kvůli potížím dodávat své produkty do unijního bloku. Klenotnictví Secret Halo se sídlem v Colchesteru zastavilo přijímání objednávek z EU na svých webových stránkách, zatímco nápojová společnost Tea People zrušila objednávky unijních zákazníků a zaznamenala pokles tržeb o zhruba 100 tisíc liber (téměř 2,8 milionu korun). To jen pro ilustraci. Podobných případů by se našlo opravdu hodně.
Londýnská burza přišla o titul největšího evropského akciového trhu ve prospěch Paříže. Zatímco britská aktiva tíži obavy z hospodářského růstu, čínské uvolnění tvrdých proticovidových pravidel posiluje akcie francouzských výrobců luxusního zboží, uvedla agentura Bloomberg.
Londýn přišel o post největší burzy v Evropě. Novému lídru pomohla Čína
Trhy
Lépe už bylo
„Mysleli jsme, že teď už se to zlepší,“ říká Shevaun Havilandová, generální ředitelka Britské obchodní komory v narážce na snížení byrokracie a uzavření obchodních dohod se zeměmi celého světa, které sliboval bývalý premiér Boris Johnson.
Nejnovější data ovšem ukazují, že obchodní dohoda mezi Spojeným královstvím a EU po brexitu tok zboží neusnadnila. Drtivá většina podniků, 80 procent registrovaných u BCC, má podle Havilandové problémy s exportem právě kvůli brexitu.
Zpráva Centra pro výzkum hospodářské politiky (CEPR) v létě zjistila, že touha po „tvrdém“ brexitu vedla k výraznému nárůstu obchodních překážek a nákladů. Dalším problémem pro firmy jsou nová omezení migračních toků, kdy občané EU již nemohou volně přijít do ostrovního království a začít tam pracovat. Tamní firmy přitom často spoléhají na pracovníky ze zahraničí. Británii tak chybějí například polští instalatéři, pracovníci na stavbách či posila v pohostinství. A na úrovni služeb je to bohužel dost znát.
Po téměř dvou letech se konečně lze dostat do Londýna bez jakéhokoli omezení a Češi tak mohou jako před pandemií vyrazit na nákup na Oxford Street či navštívit British Museum. Postpandemický Londýn však má několik problémů. Předraženými hotely v centru začínaje a nedostatkem řidičů Uberu konče. A věděli jste, že na celý středně velký Marks & Spencer stačí jen jeden „shop assistant“?
Reportáž z postcovidového Londýna: Všude chybějí lidé. V dopravě, obchodech i muzeu
Názory
Král Karel III. v úterý jmenoval novým britským premiérem Rishiho Sunaka, který tentýž den začal sestavovat svůj nový kabinet. Svá místa z bývalé vlády si udrželi Jeremy Hunt v čele resortu financí, James Cleverly jako šéf diplomacie, Ben Wallace v čele obrany a Suella Bravermanová jako ministryně vnitra.
Británie je v hluboké krizi, hlavním úkolem je obnovení stability, říká nový premiér
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.