Krize v autoprůmyslu se zmírňuje. Čipů přibývá, ale výrobci ještě nemají vyhráno
Krize v autoprůmyslu, kterou způsobil dlouhodobý nedostatek čipů, zmírňuje. Firmy jako Mercedes Benz, Daimler Truck a BMW mají momentálně dostatek high-tech komponentů, které jim umožňují vyrábět na maximální kapacitu. Výrobci ale ještě nemají vyhráno, uvedla agentura Bloomberg.
Nedostatek polovodičů ochromuje automobilové společnosti už téměř dva roky. Zlomový moment ale přišel dříve, než výrobci očekávali, a je vítanou změnou pro automobilový průmysl, který nyní zároveň čelí zhoršující se globální ekonomice a inflaci. Výrobci si pochvalují zlepšené zásobování čipů, nicméně to nepovažují za definitivní vítězství, uvádí agentura Bloomberg.
I když poptávka po automobilech rostla, výrobci museli omezit produkci. Důvodem byl globální nedostatek čipů, které jsou nezbytně důležité pro stále více počítačově založená vozidla. Důsledky byli tak zdrcující, že globální produkce automobilů stále nevykazovala zlepšení na úroveň před pandemií COVID-19.
Se zlepšujícími se dodávkami čipů výrobci snižují nevyřízené objednávky a své obavy směřují k rostoucí inflaci a zvyšujícím se úrokovým sazbám. Nová dostupnost čipů je paradoxně způsobena slábnoucí ekonomikou a inflací, která snížila potřebu zákazníků po elektronice, která rovněž využívá komponenty.
Prodej nových osobních automobilů v Česku dál klesá. V prvních pěti měsících bylo v tuzemsku zaregistrováno 80 178 nových osobních aut, což je meziročně o 11,15 procenta méně. Proti předcovidovému roku 2019 je pokles čtvrtinový, informoval Svaz dovozců automobilů (SDA). Příčinou poklesu je zejména dlouhodobé snížení produkce většiny výrobců kvůli chybějícím dílům. Krize v autoprůmyslu: Prodej dále klesá kvůli snížené produkci a nedostatku dílů
Money
Šéf automobilky Tesla Elon Musk uvedl, že má z ekonomiky „super špatný pocit“. Tesla, která se zaměřuje na výrobu elektromobilů, zastavila nábor nových zaměstnanců a bude muset propustit deset procent těch stávajících, informovala agentura Reuters.
Rezervovaný optimismus
Ne každý ale situaci vidí tak pesimisticky jako Musk. Nálada německých výrobců automobilů se zlepšuje, uvádí průzkum institutu Ifo. Ten ukázal rostoucí sebevědomí firem, které budou schopné zvýšit prodejní ceny, aby se vyrovnali s rostoucími cenami surovin.
„Situaci sledujeme týden, co týden. Globálně jsme zatím nenarazili na žádný problém s výrobou. Problémy se zásobováním se tu a tam objevují, ale nedá se to srovnávat s loňskou situací,“ říká šéf výroby a dodávek v Mercedes Benz Joerg Burzer.
Šéfka společnosti Daimer Truck Karin Radstromová uvedla, že společnosti se daří získávat čipy, kolik jich potřebuje, a je tak schopná plnit objednávky. „Není to perfektní, ale lepší než v minulém roce. Snažíme se neslavit moc brzy, stále situaci sledujeme,“ řekla.
Elon Musk už neskrývá obavy z budoucího vývoje americké ekonomiky. Po sérii výhružných e-mailů zaměstnancům Tesly z tohoto týdne, aby přestali předstírat práci z domova a vrátili se do kanceláří, přichází další zpráva s přiznáním vizionáře, že má „super špatný pocit“ z budoucnosti. Vyhlásil náborový stop stav a připustil, že se Tesla bude muset rozloučit s až desetinou zaměstnanců, píše Reuters.Musk má „super špatný pocit“ z budoucnosti. Tesla propustí až desetinu lidí
Leaders
Automobilka BMW vyjadřuje podobně reservovaný optimismus. Prohlásila, že všechny její závody jsou v provozu a nezaznamenává žádné výpadky z důvodu nedostatku čipů. „V současné době je situace o něco stabilnější,“ řekl mluvčí společnosti David Hidinger. Dodal, že BMW denně monitoruje dodávky čipů a nevylučuje možnost dalších výpadků v následujících týdnech a měsících.
Volkswagen, který stejně jako ostatní automobilky odhadoval, že se situace začne zlepšovat ve druhé polovině roku 2022, má rovněž stále zásoby, ale také vidí nejistotu ohledně nadcházejících měsíců. „Viděli jsem lepší dodávky komponentů, než jsme před pěti, šesti týdny očekávali, takže jsme v USA a Evropě byli schopní zvýšit rychlost výstavby,“ uvedl Harry Wolters ze společnosti Paccar, která vyrábí těžká nákladní vozidla.
Prodej elektromobilů se loni ve světě zhruba zdvojnásobil a vystoupil na rekordních 6,6 milionu. Uvádí to zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Zájmu o elektrická auta ale vedle nových modelů nahrává v mnoha zemích i státní podpora. IEA také upozorňuje na potřebu většího úsilí kvůli problémům v dodavatelských řetězcích a na nutnost zvýšení produkce surovin potřebných k výrobě elektromobilů.Prodeje elektromobilů ve světě prudce rostou, i díky štědrým dotacím
Money
Ne všechny automobilky si ale užívají stejnou úlevu. Společnost Volvo Trucks uvedla, že stále vidí omezenou dostupnost čipů a očekává dopad na výrobu ve druhém kvartálu. Podle výzkumu společnosti Susquahanna Financial Group navíc zůstaly stejné dodací lhůty čipů, které se používají v řadě oborů elektroniky, v květnu stejné, což ukazuje, že zpoždění přetrvávají.
V loňském roce řekl generální ředitel společnosti Mercedes, že automobilka se uchýlí k používání dražších polovodičů, aby se vyhnula nedostatečné kapacitě. Ředitel společnosti Ford Motor zase minulý měsíc uvedl, že společnost bude nakupovat čipy všude, kde to na otevřeném trhu bude možné.
Buď budete stále dohánět zpřísňující se limity, nebo to naopak pojmete jako příležitost. Tak se na obrovský tlak, pod který se kvůli ekologii dostal automobilový průmysl, dívá generální ředitel Kia Czech Arnošt Barna. Korejská automobilka si evidentně vybrala druhou cestu. Za 13 let tak už v Evropě nebudou prodávat jiné vozy než s elektrickým pohonem, o deset let později už má jít o uhlíkově neutrální firmu.Šéf Kia Barna: Česko je automobilovou velmocí, ale v oblasti podpory elektromobility má velké rezervy
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.