Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Krutá daň brexitu. Produkci masného průmyslu v Británii ohrožuje nedostatek CO2

Produkci masného průmyslu v Británii ohrožuje nedostatek CO2
iStock
 ČTK

Britští zpracovatelé masa varují před citelným zpožďováním při porážení a dodávkách masa kvůli akutnímu nedostatku oxidu uhličitého (CO2). Tento plyn hraje důležitou roli v celém procesu a je nenahraditelný, mimo jiné je potřeba při vakuovém utěsnění obalů. Uvedlo to sdružení producentů masa BMPA.

Některým jatkám by CO2 mohl podle svazu dojít už do 14 dnů. To by znamenalo, že pak už podniky nebudou moci přijímat zvířata a budou muset zastavit výrobní linky. Tato situace už nastala u producentů vepřového masa. Hovězí a jehněčí se může produkovat i nadále, bez vakuovaného balení však bude doba skladování o pět dní kratší. Británie se navíc potýká s nedostatkem řidičů nákladních aut, což zhoršilo zásobování obchodů s potravinami.

„Tato krize poukazuje na skutečnost, že britský řetězec dodavatelů potravin je vydán na milost a nemilost malému počtu velkých výrobců hnojiv (čtyř nebo pěti), kteří jsou rozmístěni v severní Evropě,“ uvedl ředitel BMPA Nick Allen. „Jsme závislí na vedlejším produktu z jejich výrobního procesu, který udržuje potravinový řetězec v Británii v chodu.“

Vztahy mezi Francií a Spojenými státy se prudce zhoršují

Lukáš Kovanda: Vztahy Paříže a Washingtonu jsou na bodu mrazu

Vztahy mezi Francií a Spojenými státy se prudce zhoršují, dost možná na nejslabší úroveň novodobé historie. Ještě nikdy – ani během Války v Iráku, s níž měla Paříž problémy – se totiž nestalo, aby odvolala svého velvyslance z Washingtonu. Nyní odvolává nejen jej, ale také velvyslance v Austrálii. Spojenci jí prý „vrazili kudlu do zad“.

Přečíst článek

Oxid uhličitý vzniká například při výrobě hnojiv. Výrobci hnojiv, kteří jsou hlavními dodavateli potravinářského a nápojového průmyslu, vycházejí při výrobě z cen energií a komodit, a ty v poslední době rostou. Řídí se také poptávkou po dusičnanu amonném a podle toho případně zpomalí, nebo v tomto extrémním případě zastaví výrobu. Výsledkem pak je nedostatek CO2.

Zatímco pro výrobce hnojiv to není problém, pro potravinovou bezpečnost to je významné nebezpečí. Například společnost CF Industries dočasně uzavřela dvě továrny v Británii, upozornila agentura DPA. BMPA proto chce problém řešit s vládou.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Doporučujeme