Krypto je pro seriózní investory mrtvá kočka, uvedl vlivný bankéř JP Morgan
Přílišná volatilita a s ní spojené absurdní riziko. To je podle hlavního stratéga JP Morgan Asset Management Jareda Grosse hlavní důvod, proč kryptoaktiva jsou pro většinu relevantních finančních institucí „efektivně neexistující“.
Pád kryptoburzy FTX se stal mementem pro kryptoaktiva. Trh s nimi se bude z této rány dlouho léčit a není vyloučené, že se donedávna zázračné investiční aktivum vrátí mnoho let zpět a bude opět okrajovou záležitostí pro pár nadšenců.
Pro velké instituce se totiž krypto v tuto chvíli stalo zcela slepou cestou. Naznačil to hlavní stratég JP Morgan Asset Management Jared Gross v podcastu agentury Bloomberg What Goes Up.
Za dlouholetý „domeček z karet“ označila způsob fungování kryptoměnové zkrachovalé burzy americká Komise pro cenné papíry (SEC). Zakladatel a šéf burzy Sam Bankman-Fried byl v pondělí zatčen na Bahamách a americkou komisí obviněn z podvodu. Podle komise nekalým způsobem vybral od investorů více než 1,8 miliardy dolarů (asi 41,4 miliardy korun). Spojené státy podle všeho požádají o jeho vydání.Dům z karet. Šéf kryptoburzy FTX okradl investory o dvě miliardy dolarů, tvrdí úřady
Money
„Krypto je v tuto chvíli pro velké institucionální investory ‚efektivně neexistující‘,“ prohlásil doslova Gross. Důvodem jsou dva velké letošní skandály, kdy nejprve zkolabovala kryptoměna Luna a o několik měsíců později se zhroutila burza FTX, za níž zůstaly mnohamiliardové ztráty.
Bitcoin padá o desítky procent
Problém má ale také nejznámější a největší kryptoměna světa bitcoin. Jeho hodnota se letos propadla o šedesát procent z hladiny kolem 50 tisíc dolarů na aktuálních necelých 17 tisíc dolarů.
„Taková volatilita je příliš vysoká, navíc absence vnitřního výnosu, s nímž byste mohli operovat, z bitcoinu činí příliš problematické aktivum,“ uvedl Gross. „Myslím, že si hodně velkých investorů oddychlo, že na tuto módní vlnu nenaskočilo a v nejbližší době tak ani neučiní,“ dodal zkušený asset manager.
Krach kryptoburzy FTX není krachem bitcoinu. Dokazuje pouze problematičnost jeho napodobenin, nebo-li „shitcoinů“, komentuje dění na kryptoměnovém trhu Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.Lukáš Kovanda: Bitcoin pád dalšího z „shitcoinů“ rozhodně ustojí
Názory
Agentura Bloomberg připomíná, že během razantního růstu ceny bitcoinu i celého trhu s kryptem v letech 2020 a 2021 řada finančních institucí zvažovala, že kryptoaktiva bude nabízet svým klientům.
To pak dodalo celému segmentu výrazný impuls, ale postupně se projevily i velké nedostatky vedoucí k mnohamiliardovým krachům.
Estonsko je v otázce digitalizace nejpokročilejší země. Je zde možné vyplnit daňové přiznání online během tří minut či odvolit od počítače. „Estonci jsou pragmatičtí. Chtějí jednoduché a funkční věci,“ říká Erika Piirmetsová z estonské vládní organizace e-Estonia, která byla jedním z hostů na summitu Disraptors 2022 a je považována za „první dámu estonské digitalizace“. Nemůžete čekat, že lidé digitalizaci uvěří, když nebude transparentní, říká první dáma estonské digitalizace
Názory
Mezinárodní skupina J&T může prostřednictvím firmy Bonhart koupit českou a slovenskou část zemědělské firmy Spearhead International, která kromě Česka a Slovenska působí také v Rumunsku, Polsku a ve Velké Británii. Transakci povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V Česku je Spearhead v zemědělství dvojkou po skupině Agrofert. Výše transakce nebyla zveřejněna.J&T může koupit firmu Spearhead. Po Agrofertu bude zemědělskou dvojkou na českém trhu
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.