Šéfka digitální banky: Kryptoměny jsou toxické, bezpečnost platebních systémů je v ohrožení
Digitální měny jsou hrozbou pro bezpečnost platebních systémů, varovala Anne Bodenová, generální ředitelka britské digitální banky Starling. V boji proti praní špinavých peněz je třeba dělat víc, dodala.
Šéfka digitální banky Starling, do které investovala i slavná Goldman Sachs, přitvrdila kritiku kryptoměn a označila digitální měny za hrozbu pro bezpečnost platební infrastruktury. „Jsou velmi nebezpečné,“ varovala v úterý na fintech konferenci Money 20/20 v Amsterodamu Anne Bodenová, píše CNBC.
Zákonodárci amerického státu New York schválili přelomový návrh zákona, které má zamezit rozšiřování těžby kryptoměn za pomoci energie z fosilních paliv.Stopka kryptoměnám. V New Yorku chtějí omezit jejich těžbu, je neekologická
Money
Bodenová Starling, který sídlí ve Velké Británii a nabízí bezplatné běžné účty a půjčky prostřednictvím aplikace, založila v roce 2014. Firma byla při posledním investičním kole oceněna na 2,5 miliardy liber (přes 72 miliard korun) a kromě Goldmanů mezi její investory patří také společnost Fidelity.
„Mnoho (krypto)peněženek je připojeno přímo k platebním schématům,” řekla Bodenová. „To je hrozba pro bezpečnost našich platebních systémů po celém světě,” dodala.
Když prodáte bitcoin a dostanete za něj koruny, není takový zisk osvobozený od daně z příjmů fyzických osob. Konstatoval to Krajský soud v Brně, když ve dvou prakticky shodných případech posuzoval výjimku podle zákona o daních z příjmů. Ta se vztahuje na kurzový zisk vzniklý při směně peněz z účtu v cizí měně, uvedl server Peníze.cz. Jde o první rozsudky českých soudů k prodeji kryptoměn z hlediska daně z příjmů fyzických osob, zdůrazňuje Zuzana Setunská, daňová poradkyně Deloitte Advisory.Průlomový verdikt: Kryptoměny jsou věc, ne peníze, prodej se musí danit, rozhodl soud
Money
Praní špinavých peněz
Hlavní hráči v oblasti plateb přijímají kryptoměny. Například platební giganti Mastercard a Visa otevřeli své sítě digitálním aktivům, PayPal zase umožňuje svým uživatelům obchodovat s bitcoinem a dalšími kryptoměnami. Regulátoři se obávají, že finanční systém bude stále více provázán s vysoce nestabilním světem kryptoměn.
Z celkové hodnoty všech kryptoměn se za poslední měsíc vypařilo zhruba 400 miliard dolarů (přes devět bilionů korun), protože investory otřásl kolaps digitální měny terra, populárního stablecoinu, který si měl držet hodnotu jeden dolar za virtuální minci. Ale neudržel. Stal se absolutně bezcenným.
Není to poprvé, co Bodenová varovala před nebezpečím kryptoprostoru. Již dříve bila na poplach ohledně rizika, že se spotřebitelé stanou obětí podvodu v důsledku investic do kryptoměn. „Zákazníci jsou podváděni,“ řekla v úterý šéfka Starlingu.
Slavné série NFT jako CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club nebo The Currency od Damiena Hirsta se v posledních dnech prodávají se značnou slevou. CryptoPunks se například po dlouhé době prodávají za méně než 100 tisíc dolarů, Hirst dokonce pod 10 tisíc dolarů. Důvod? Propad ceny kryptoměny ether, ale také inflace a sílící tlak na zdanění kryptoaktiv v evropských zemích. Panika, inflace, daně. Pád kryptoměn přináší výprodej kultovních CryptoPunks i dalších NFT
Enjoy
Na otázku, zda Starling někdy nabídne obchodování s kryptoměnami, Bodenová řekla, že je nepravděpodobné, že by se tak stalo v příštích několika letech. Dodala, že kryptospolečnosti mají co dohánět, pokud jde o opatření proti praní špinavých peněz.
V dubnu britský finanční regulátor FSA zveřejnil závěry průzkumu, který zjistil, že digitální „banky“ nedělají dost pro řešení finanční kriminality.
Více o kryptoměnách čtěte zde
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.