Na světě je jen šest bitcoinových miliardářů. Nejznámější kryptoměnu drží až polovina mladých Američanů

Kryptoměny využívá po celém světě zhruba 425 milionů lidí. Přes 88 tisíc jich má v kryptoměnách majetek v hodnotě nejméně jednoho milionu dolarů (zhruba 22,5 milionu korun) a 22 lidí v hodnotě nejméně jedné miliardy dolarů. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Henley & Partners.
Aktuální zpráva firmy Henley & Partners uvádí, že 88 200 lidí má kryptoaktiva v hodnotě alespoň jednoho milionu dolarů, jedná se tak o méně než procento celkových držitelů kryptoměn. Mnohem méně lidí má kryptoměny v hodnotě přes sto milionů dolarů. Takových investorů je pouze 182. A 22 lidí vlastní kryptoměny v hodnotě nejméně miliardy dolarů. Pro srovnání, celková hodnota kryptotrhu v době sepsání zprávy činila 1,18 bilionu dolarů.
Nejznámější kryptoměnu bitcoin podle těchto údajů využívá po celém světě kolem 210 milionů lidí. Majetek v hodnotě nejméně jednoho milionu dolarů má v bitcoinech více než 40 tisíc lidí, bitcoinových miliardářů je však pouze šest.
Kryptoměny už sice nezažívají podobný boom jako v době své vrcholné popularity, zůstávají však velmi rozšířenou investicí, píše server CNBC. Podle zprávy institutu CFA a nadace FINRA investovala do kryptoměn více než polovina Američanů ve věku od 18 do 25 let. Studie výzkumného centra PEW nicméně ukázala, že většina (75 procent) Američanů není přesvědčena o bezpečnosti kryptoměn. Pětačtyřicet procent dotázaných zároveň uvedlo, že jejich investice nedopadly tak dobře, jak si představovali a pouze u patnácti procent naopak překonaly očekávání.
Investice do kryptoměn se podle CNBC staly velmi populárními zejména v době pandemie covidu-19. Ekonomové a investiční poradci nicméně nabádají k opatrnosti, protože kryptoměny jsou považovány za velmi nestálou investici, která může rychle ztratit hodnotu.
Všichni asi trochu tušíme, že Češi na tom stále nejsou s finanční gramotností moc dobře. Odborníci i média bijí na poplach už řadu let, přesto školství ani rodiče zatím nebyli schopni jednat. Důkazem, že bylo potřeba něco dělat už dávno, je bezradnost Čechů v době rekordní inflace, která je jen za loňský rok připravila o více než 15 procent úspor. Jen málokdo z nich věděl, kam peníze uložit, aby o ně nepřišel, natož aby je zhodnotil. Obávám se, že pokud mladou generaci nenaučíme smysluplně spořit a investovat, tak na to ve stáří doplatí.
Eva Hlavsová (Fondee): Mladým jsme vzali jistotu důstojného důchodu, naučme je alespoň investovat
Názory
Český průmysl klesá. V červenci to bylo meziročně o 2,8 procenta. Výrazný podíl na celkovém poklesu měla výroba a rozvod elektřiny a plynu, uvedl to Český statistický úřad, který zároveň ukázal i výsledky české stavební výroby a zahraničního obchodu. Ani tyto hodnoty však nevykázaly pozitivní hodnoty.
Český průmysl klesl. Nedařilo se ani stavební výrobě, uvedli statistici
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.