Kryptoscéna se chvěje strachy. Genesis chystá bankrot

Americká společnost Genesis Global Capital, která obchoduje s digitálními aktivy, se chystá tento týden oznámit bankrot. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Bloomberg. Firmě, která patří do skupiny Digital Currency Group (DCG), se nedostává peněz a vede důvěrná jednání se skupinami věřitelů.
Genesis už dříve varovala, že pokud se jí nepodaří sehnat hotovost, nevylučuje vyhlášení bankrotu. Mateřská DCG se k věci odmítla vyjádřit. Jednání zatím pokračují a plány se ještě mohou změnit, uvádějí zdroje.
Společnost DCG se ocitla pod finančním tlakem po pádu hedgeového fondu Three Arrows Capital loni v červnu. V listopadu po krachu kryptoměnové burzy FTX, který otřásl celým odvětvím kryptoměn, Genesis pozastavila výběry. To se odrazilo mimo jiné i na situaci kryptoměnové burzy Gemini Trust, která také pozastavila výběry. Gemini ve spolupráci s Genesis nabízela produkt kryptopůjček s názvem Earn a tvrdí, že jí Genesis v souvislosti s tímto produktem dluží 900 milionů dolarů (bezmála 20 miliard korun).
Bývalý finančník z Wall Street a kryptoinvestor Anthony Scaramucci se i přes těžké ztráty jeho fondů dál drží kryptoměn. A není sám. Po bouřlivém roce 2022 se i ostatní investoři do bitcoinu snaží zjistit, kdy by mohla nastat další býčí série kryptoměny. Scaramucci věří, že bitcoin bude do tří let za 100 tisíc dolarů. Rok 2023 ale bude na kryptotrhu rokem opatrnosti. Do toho příštího už ale kryptoinvestoři hledí s optimismem.
Bitcoin býčí běh letos mine. Možná už ale dosáhl dna, tvrdí experti
Money
Po krachu FTX vyhlásily bankrot mimo jiné americká půjčovna kryptoměn BlockFi nebo společnost Core Scientific. Ta je jednou z největších veřejně obchodovaných firem zabývajících se těžbou kryptoměn ve Spojených státech, připomíná agentura Reuters.
Věřitelé, Genesis a DCG probírají několik návrhů, ale zatím se jim nepodařilo dospět k dohodě, uvedly zdroje Bloombergu. Genesis mimo jiné připravuje restrukturalizaci. Někteří z věřitelů navrhovali, že by od DCG dostali kombinaci hotovosti a akcií. Společnost DCG ve středu v dopise akcionářům oznámila, že ve snaze ušetřit hotovost pozastavuje vyplácení čtvrtletních dividend.
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) minulý týden uvedla, že obvinila firmy Genesis a Gemini z nezákonného prodeje cenných papírů stovkám tisíc investorů prostřednictvím jejich programu kryptopůjček.
Kdyby se udílel titul pro největšího záporáka globálního byznysu, poprali by se o tento titul dva muži. Elon Musk a pak teprve třicetiletý Sam Bankman-Fried, o němž do letoška v Česku slyšelo jen pár zasvěcenců a čtenářů amerických byznysových magazínů. SBF, jak se mladíkovi běžně říká, totiž dokázal udělat takový průšvih na kryptoměnovém trhu, že se z něj tento oklepávat roky. Pokud se z něj vůbec oklepe. Zde je další příběh roku 2022.
Záporák roku. Povedlo se Samu Bankmanu-Friedovi zlikvidovat magii kolem krypta?
Leaders
Přílišná volatilita a s ní spojené absurdní riziko. To je podle hlavního stratéga JP Morgan Asset Management Jareda Grosse hlavní důvod, proč kryptoaktiva jsou pro většinu relevantních finančních institucí „efektivně neexistující“.
Krypto je pro seriózní investory mrtvá kočka, uvedl vlivný bankéř JP Morgan
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.