Týden tradera: Poklidné vody burz rozvířili čínští regulátoři

Uplynulý týden se nesl v letním duchu, kurzotvorných zpráv s dopadem na trhy bylo obecně pomálu. Přesto došlo k několika událostem, které rozbouřily jinak poklidné vody burz, na kterých jsou přítomny stále levné peníze Fedu a ECB.
Znepokojení do trhů vnesly čínské regulatorní orgány, které si čím dál více došlapávají na tamní technologický sektor. Tentokrát se na mušku regulátorů dostaly společnosti zaměřené na vzdělávání, které do budoucna mohou být pouze neziskovými organizacemi.
Ovšem investorská obec si tento krok vyložila jako další ukázku útlaku mířeného na čínské společnosti obchodované na světových burzovních parketech a spustila mohutný výprodej napříč sektory. Jeho výsledkem byl propad indexu v Šanghaji o 8 procent a v Hongkongu o bezmála 9 procent za celý týden.
Následně ještě dorazila zpráva, že USA odmítají registrovat čínské firmy na svých burzách. Přese všechno můžeme konstatovat, že výrazné slevy na technologických společnostech typu Alibaba nebo Baidu mohou být pro investory ve střednědobém horizontu zajímavou příležitostí, kdy se může ukázat, že strach z další regulace tohoto sektoru může být až přehnaný.
Nejbohatší rodiny si ve větší míře berou úvěry. Ty jsou totiž levné, zatímco měny kvůli inflaci ztrácí kupní sílu.
Zadlužují se i bohatí. Úvěry mají skoro zadarmo
Money
Druhou významnou událostí týdne pak bylo čekávané zasedání americké centrální banky (Fed), které mělo naznačit další výhled pro monetární stimuly dodávané do americké ekonomiky a tempo jejich případného útlumu.
Podle Fedu dosáhnula americká ekonomika od minulého hodnocení značného zlepšení, ale to nestačí, aby Fed začal s redukcí nákupů aktiv. Očekává se proto, že centrální banka k tomuto kroku na konci srpna na pravidelném sympoziu o měnové politice v americkém Jackson Hole. Hlasy v jejím ústředí, které volají po utlumení podpory totiž rychle přibývají.
Výraznější dopad na finanční trhy spíše tedy očekáváme s příchodem září. Již loni trh prošel v tomto období kratším poklesem. Plán možného útlumu podpory spolu s opravdu vysokými valuacemi (technologický Nasdaq se nedávno obchodoval na kdysi těžko představitelných 15 000 bodech při P/E okolo 37!) může být nakonec spouštěčem zdravé tržní korekce, která by přehřátým americkým trhům jednoznačně prospěla.
Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta. V jarní prognóze čekal růst o půl procentního bodu nižší. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích.
MFF: Světová ekonomika příští rok poroste rychleji. Indie a Čína ale zpomalí
Money
Na domácím trhu bylo živo zejména okolo výsledků domácích bankovních titulů. Moneta Money Bank reportovala čísla za druhé čtvrtletí. Výsledky na úrovni zisku překonaly konsensus. Banka vykázala čistý zisk na úrovni 833 milionů korun při čistém úrokovém výnosu 2,06 miliardy korun. Šéf Monety Tomáš Spurný očekává další nabídku ze strany PPF ohledně společného bankovního projektu. Akcie na zprávu ale téměř nereagovaly, zato příjemné překvapení si pro akcionáře připravila rakouská Erste Bank. Zisk se významně zvýšil, a to až na 563 milionů eur, a to i při slušném úrokovém výnosu (1,96 miliardy eur). Akcie by tak mohly nabízet další potenciál a v příštích týdnech atakovat úrovně z června kolem 880 korun za akcii.
Středeční závěr pražské burzy se zapsal do historie. Index PX dosáhl nejsilnější úrovně za posledních deset let, když překročil hranici 1200 bodů.
Pražská burza je nejsilnější za posledních deset let
Money
V pondělí se čínský hlavní index CSI 300 propadl o 3,2 bodu, v úterý dokonce o více než 3,5 procenta. Je tak nejníž od listopadu.
Tragický start týdne na čínských burzách zavinil covid i politická regulace
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.