Kurz 24 korun za euro je na dohled, míní odborník na měny

Výrazné sražení inflace by mohla přinést intervence na podporu kurzu koruny, uvádí šéf investiční společnosti Art of Finance a přední tuzemský odborník na měny Petr Krčil.
Radikální zvýšení sazeb České národní banky (ČNB) se zatím na kurzu koruny vůči euru podepsalo poklesem zhruba o dvacet haléřů a dnes se koruna obchoduje na úrovni 25,4. Koruna však bude nadále posilovat, s čímž centrální banka počítá i ve své aktuální makroekonomické prognóze. Podle ní by měla v příštím roce koruna být na úrovni 24,5 korun za euro.
Jeden z předních tuzemských odborníků na měny a šéf investiční společnosti Art of Finance Petr Krčil se však domnívá, že koruna bude ještě silnější. „V příštím roce budeme velmi pravděpodobně atakovat i hranici 24 korun za euro,“ uvedl pro server newstream.cz.
Podle dřívějších vyjádření lidí z byznysu by přitom kurz klesající k hranici 24 korun za euro mohlo začít způsobovat problémy těm exportérům, kteří se proti klesající koruně nezajistili.
Energetické komodity jdou nahoru o desítky procent, což povede k dalšímu zdražování zboží a služeb. Nahoru jdou ale ceny i dalších komodit. Naopak výrazně ztrácejí cenné kovy a také produkty ze sóji.
Nejen plyn a ropa. Zdražuje vše, až na zlato
Money
„Exportéři nejsou spokojeni s kurzem téměř nikdy. Zkušenost rozvinutých ekonomik ale ukazuje, že silnější kurz dlouhodobě vytváří podmínky pro výrobu s vyšší přidanou hodnotou, nutí k inovacím,“ myslí si Krčil. „Podíváme-li se na vývoj kurzu z dlouhodobého hlediska, tak koruna vlastně stagnuje již přibližně 13 let. Exportéři jsou poměrně dobře zajištěni. Podmínky pro zajištění jsou nyní extrémně výhodné, export na jeden rok zajistíte za 26,00, na dva roky za 26,80 a na tři roky dokonce za 27,50 koruny za euro,“ dodává šéf investiční společnosti Art of Finance, podle kterého navíc zvyšování sazeb ještě posílí tendenci firem financovat se v eurech kvůli nižším úrokům.
Inflace zažívá vrchol, kupujte akcie
Co se kroků ČNB týče, tak ty Krčil vnímá pozitivně a bankéřům se povede efektivně srazit inflaci. Podle něj inflace sice bude realitou několik let, za dobrou zprávu ale považuje to, že její vrchol zažíváme letošní rok. Již počátkem příštího roku se kroky centrální banky projeví na ochlazení přehřátého realitního trhu.
Jsou dvě cesty. Buď bude inflace vyšší než jsme byli zvyklí a centrální banky to budou tolerovat. Pak dluhy umažeme inflací. Nebo budou výrazně vyšší úrokové sazby, než jsme byli zvyklí. To pak hrozí útlum ekonomiky, říká bankéř a bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal. Rizikem je podle něj kombinace nákladové inflace a nižšího ekonomického růstu.
Lízal: I po zvýšení sazeb je ekonomika stále podporovaná
Money
„Máme štěstí, že žijeme v zemi, kde centrální bankéři hlídají cenovou stabilitu a nejsou primárně nástrojem fiskální politiky jako ve většině rozvinutých zemí – extrémním odstrašujícím případem je ECB,“ domnívá se Krčil.
Přesto za ještě efektivnější označil přímou intervenci.
„ČNB primárně řídí inflaci, nikoliv kurz. V případě intervencí nad rámec případného prodeje výnosů z devizových rezerv by koruna posílila velmi výrazně. Inflace by znatelně klesla – díky přímému stahování peněz z oběhu a samozřejmě také díky snížení dovozních cen,“ dodal Krčil, který lidem snažícím se „řešit“ inflaci poradil investice do akciových trhů jako nejlepší nástroj na ochranu před razantním růstem cen.
Kvůli drahému plynu musí Agrofert rušit výrobu hnojiv.
Lukáš Kovanda: „Babišova drahota“ ničí nejvíce samotného Babiše
Názory
Očekávaný vstup globální videotéky na český trh zatím stále nemá pevné datum. Důležité detaily ale již HBO zveřejnilo. Je mezi nimi i distribuční revoluce: velké filmové hity budou k dispozici pro domácí sledování již 45 dní od premiéry namísto dosavadních 90.
HBO Max nabídne premiéry filmů krátce po kinech i v Česku
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.