Lagardeová: Zvýšení sazeb by teď inflaci nevyřešilo, jen by to ublížilo ekonomice

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová dál razí názor, že současná situace nevyžaduje výrazné zpřísňování měnové politiky. Razantní zvýšení úrokové sazby by podle ní inflaci teď nevyřešilo, jen by to ublížilo ekonomice. Lagardeová to řekla německé redakci Redaktionsnetzwerk.
Finanční trhy nyní předpokládají, že ECB do prosince zvýší svou depozitní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Podle Lagardeové by však takové zvýšení nevyřešilo vysoké ceny ropy ani výpadky v dodavatelských řetězcích, které tlačí inflaci vzhůru.
„Nevyřešilo by to žádný ze současných problémů,” prohlásila šéfka ECB. „Naopak. Pokud bychom nyní postupovali příliš unáhleně, oživení našich ekonomik by mohlo výrazně zeslábnout a ohrozilo by to pracovní místa,” dodala. ECB podle ní bude zpřísňovat měnovou politiku postupně a jen v případě, pokud to podmínky dovolí.
Minulý týden ECB na svém zasedání podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změny. Její hlavní úroková sazba v současnosti činí nula procent a depozitní sazba minus 0,5 procenta.
Česká bankovní asociace (ČBA) snížila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní rok z 3,9 na 3,7 procenta. Odhad je pozitivnější než u ČNB, podle níž HDP letos vzroste o tři procenta, i od ministerstva financí, počítajícího nyní s růstem 3,1 procenta. Loni ekonomika podle prvních údajů Českého statistického úřadu stoupla o 3,3 procenta.
Banky zhoršily výhled české ekonomiky, proti ČNB a vládě jsou optimisté
Money
Hlavní ekonom ECB Philip Lane tento týden uvedl, že současná situace nevyžaduje výrazné zpřísňování měnové politiky. Podle guvernéra nizozemské centrální banky Klaase Knota by ECB mohla v letošním čtvrtém čtvrtletí zvýšit úroky o čtvrt procentního bodu a v prvním čtvrtletí příštího roku přikročit k dalšímu zvýšení, uvedla agentura Reuters.
Míra inflace v zemích eurozóny v lednu vystoupila na 5,1 procenta, což je rekord od zavedení eura před dvaceti lety. Evropská komise (EK) ve čtvrtek předpověděla, že v letošním roce dosáhne průměrná inflace 3,5 procenta. Měla by se tak nacházet výrazně nad dvouprocentním cílem ECB.
Spoření na spořicích účtech je se zvyšováním hlavních sazeb ČNB stále zajímavější. U nejlepších finančních ústavů získáte úrok nad tři procenta, a to i bez podmínek. Inflaci ale zdaleka nepřekonají.
Porovnání spořicích účtů: Úroky se zvyšují, inflaci ale nedostačují
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.