Lék na inflaci? Zemědělská půda. Láká čím dál víc investorů

Nárůst inflace a snaha ukrýt před ní kapitál přitáhla pozornost drobných investorů k zemědělské půdě, ukazuje průzkum.
Poptávka po této nemovitosti loni významně vzrostla, přičemž větší zájem o zemědělskou politiku projevovali hlavně nezemědělští a drobní investoři. Nerostla jen poptávka, ale i ceny, a to nejrychleji za poslední roky.
Podle společnosti Farmy.cz to bylo o 16,1 procenta na téměř 300 tisíc korun za hektar, podle konkurenční firmy Agro 21 se cena loni meziročně zvýšila dokonce o 23,3 procenta. A vzhledem k vývoji inflace předpovídá nárůst zájmu o zemědelskou půdu i letos.
Lednová míra inflace v zemích eurozóny vystoupila na 5,1 procenta, to je rekord od zavedení eura před dvaceti lety, uvádí Eurostat.
Inflace v eurozóně v lednu nepolevila, vystoupila na rekordních 5,1 procenta
Money
O pole a louky je zájem
„Vzhledem k vysoké poptávce jsou pozemky nabízené za akceptovatelné ceny prodávány rychleji než v minulosti. Výběr pozemků průběžně nabízených k prodeji je tak výrazně omezenější. Na realitních portálech pak obvykle zůstávají nabídky pozemků nabízených za přehnaně vysoké ceny,” uvedl server společnosti Farmy.cz.
Téměř polovina lidí, kteří si loni zemědělskou půdu pořídili, pochází ze skupiny nezemědělských investorů. O investice byl zájem především v druhé polovině roku.
Česko zažívá nejsilnější boom internetového nakupování ze všech zemí EU, uvádí Eurostat. Během pandemie se Česká republika zařadila mezi evropské velmoci elektronické komerce. Víc lidé nakupují on-line už jen v Nizozemsku, Dánsku, Švédsku a Irsku.
Češi jsou přeborníci v nakupování na internetu. Pandemii se přizpůsobili lépe než Němci
Money
Nejdražší půda byla v okolí Prahy, kde lidé museli zaplatit až 40 korun za metr čtvereční. Cenu přes 30 korun za metr čtvereční dosahovaly oblasti s velmi úrodnou půdou, například okresy Olomouc nebo Hradec Králové. Vysoké ceny byly také tradičně v lokalitách na hranicích s Bavorskem a Rakouskem, kde má na vliv poptávka rakouských a německých zemědělců.
Kvalitní rekonstrukce panelového domu, využití zrušeného dopravního tahu ve městě, alternativní přístup k využití brownfieldu a další – to byla témata letošních diplomek. Jako nejlepší ocenila odborná porota projekt Evy Truncové na proměnu brněnské továrny Kras na bydlení.
Jak by proměnili panelák či brownfield začínající čeští architekti? Podívejte se
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.