Vysílené aerolinky lepí dluhy úvěry i bondy, pandemický vývoj jim nenahrává
Letecké společnosti po celém světě nepřestávají hromadit dluhy. Jejich výše už se přiblížila hranici 340 miliard dolarů. Díry v cash flow aerolinky lepí úvěry i emisí dluhopisů.
Jak uvádí server agentury Bloomberg celkový dluh odvětví letecké dopravy vyrostl od konce roku 2020 o dalších 23 procent na 340 miliard dolarů (asi 7,3 bilionu korun). Jen během letoška si globální letecké společnosti vzaly úvěry a prodaly dluhopisy v objemu převyšujícím 63 miliard dolarů. A bude hůř, vzhledem ke končící letní sezóně v USA i Evropě a zhoršující se covidové situaci.
„Rozšíření mutace delta koronaviru může vést k tomu, že ostatní země zavedou přísnější pravidla karantény pro návštěvníky,” řekla Susannah Streeterová, analytička ve společnosti Hargreaves Lansdown s tím, že to povede ke snížení poptávky po letecké přepravě a horším výsledkům leteckých společností.
Je skokankou roku v letošním vydání prestižního žebříčku mladých umělců Art Index. A letos v létě má hned několik výstav. Dílo brněnské umělkyně Venduly Chalánkové je rozhodně jednou ze zajímavých sběratelských i investičních příležitostí.Vendula Chalánková: Dovolila jsem si mírně zdražit
Enjoy
Mnoho dopravců po loňském pandemickém sprintu za svojí záchranu se znovu vrací na trh s dluhopisy, jejichž prostřednictvím chtějí financovat své plány, mimo jiné i nákupy nových letadel. A investoři jim, jak se zdá podle miliardových prodejů, věří. „Není se jim co divit. Dluhopisy vždy měly své místo na kapitálovém trhu a v době nulových úrokových sazeb je to jedna z oblíbených cest, jak dostat do firem další kapitál,“ dodává analytik Martin Dočekal z Dluhopisáře.
Náplast na provozní zráty
Finance pro překonání dopadů pandemie plánuje získat například letecká společnost Japan Airlines, která potřebuje přibližně 2,7 miliardy dolarů. „Pro překonání dlouhodobých dopadů pandemie zvažujeme různé způsoby financování,“ uvedla firma pro agenturu Reuters. V prvním čtvrtletí tohoto roku vykázala jedna z největších asijských aerolinek provozní ztrátu 82,55 miliardy jenů, což je oproti přechozímu roku mírné zlepšení. Část peněz plánuje společnost využít na modernizaci svojí flotily.
Nezajištěné dluhopisy v hodnotě 370 milionů dolarů vydala minulý týden i australská společnost Qantas Airways. Šéf podniku Alan Joyce zároveň upozornil, že pandemie aerolinky jen do konce letošního roku připraví o 20 miliard australských dolarů (315 miliard korun).
Během posledních 20 let, od okamžiku, kdy teroristé zaútočili na newyorská Dvojčata, prošel centrální Manhattan zásadní proměnou. Z centra finančních institucí se stal rezidenční čtvrtí s luxusními byty. Ve světle 11. září 2001: Wall Street je jen prázdným pojmem
Money
„Zejména velcí institucionální investoři (investiční a penzijní fondy) díky přebytku své hotovosti s radostí kupují i cenné papíry, o které by v minulosti nebyl zájem. Požadavky na výnos se snižují a i nižší investiční rating již nevadí. Stačí vzpomenout na konec minulého roku, kdy Ryanair nabídl dluhopisy s ročním výnosem tři procenta a poptávka investorů převýšila jejich nabídku více než pětinásobně,“ připomíná Dočekal.
Ryanair totiž loni v září prodal dluhopisy za 850 milionů eur, investoři přitom byli ochotni nakoupit cenné papíry za více než 4,4 miliardy eur. Obrovský zájem vyplynul mimo jiné z toho, že Ryanair je podle akciového žebříčku S&P ekonomicky nejstabilnější aerolinkou na světě.
>>>>>>Dění na tuzemském dluhopisovém trhu můžete sledovat zde<<<<<<
Covid zasadil české gastronomické scéně hluboké rány. Definitivně zavřela až třetina provozů od malých venkovských hospůdek až po špičkové restaurace. Za oběť pandemii padla také vyhlášená pražská restaurace Bellevue, která vévodila žebříčku nejlepších restaurací podle Maurerova výběru. A co radí sám Pavel Maurer podnikům, které složitou ekonomickou situaci přežily? „Nezdražovat neuváženě. Lidé jsou nyní šetrnější, více kontrolují ceny,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz gastro novinář a vydavatel průvodce po tuzemských restauracích. Gastro novinář Maurer: Některé restaurace otvírají, jen když mají hosty
Enjoy
Dům pro rodiče, tak se jmenuje projekt ateliéru TŘI.ČTRNÁCT architekti (Ondřej Palenčar), který se dostal do užšího výběru mezinárodní odborné poroty České ceny za architekturu. Z paneláku do hornatých Sudet. Dům v Jeseníkách soutěží o prestižní cenu
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.