Eurománie českých firem zlevňuje Čechům dovolenou v Chorvatsku
Českou korunu drží na silných úrovních i tuzemské firmy, které si díky nižším sazbách půjčují v eurech. Ty následně směňují za koruny a tím vytvářejí poptávku po tuzemské měně a tlačí na její posílení. Silná koruna zase Čechům zlevňuje zahraniční dovolenou, třeba v oblíbeném Chorvatsku.
Za poslední dva roky se korunové úvěry firmám zdražily více než čtyřnásobně, když ke konci května dosáhla průměrná úroková sazba 8,92 procenta. Ještě v červenci 2021 to bylo 1,95 procenta.
Základní úroková sazba České národní banky (ČNB) se již přes rok drží na sedmi procentech, je nejvýše od roku 1999. I přes pokračující růst sazeb v eurozóně – aktuálně 4 procenta – jsou úvěry v eurech pro tuzemské firmy stále atraktivní. „Česká ekonomika je již výrazně euroizována, což se dá doložit padesátiprocentní mírou euroúvěrů u českých firem,“ podotýká Jan Brázda z PwC.
Koruna se drží silná
A právě to podle mnohých analytiků pomáhá v udržování silné koruny. „Firmy si eura nepůjčují, protože by je potřebovaly, ale protože se chtějí vyhnout vyšší sazbě na koruně. Následně ta eura směňují za korunu, tím vytváří poptávku po koruně a ta tak posiluje,“ vysvětluje Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities. Tento efekt bude podle něj pokračovat i v následujících měsících a kurz koruny se bude stabilizovat okolo současných úrovní. „Výrazné oslabení koruny rozhodně není na obzoru,“ dodal Křeček.
Zpoždění. To je hlavní slovo, které vystihuje dění na trhu výstavby bydlení. Klienti jsou „zpoždění“ ve svém rozhodování, přístup k financování nákupu nemovitostí je značně ztížen. Přesněji řečeno, získat hypotéku je nyní téměř nemožné. A dokonce i lidé, kteří mají hotovost, nyní přemýšlejí, jakým směrem se trh vydá.Bankéř Jiří Vančura: Financování výstavby bytů v eurech už není pro developery tak atraktivní
Reality
Do jaké míry je posílení koruny vyvoláno euroizací české ekonomiky je podle analytiků složité odhadovat. „To nikdy nelze určit s jistotou,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus a dodává: „Odhadoval bych, že vliv eurových úvěrů na aktuálně pozorovaný kurz eura může dosahovat úrovně mezi 10 a 30 haléři ve prospěch koruny. Jedná se ovšem skutečně pouze o velmi zjednodušený odhad,“ uzavírá Hradil.
Eurománie probouzí hlasy pro přísnější regulaci
Nabízí se otázka, zda firmy, které si ve společné evropské měně půjčují, aniž by euro potřebovaly, příliš neriskují. V případě skokového oslabení koruny by se jim splátky těchto původně levných úvěrů mohly prodražit. „Jelikož tento stav oslabuje měnové nástroje ČNB, začínají zaznívat hlasy na regulaci těchto úvěrů,“ říká Brázda.
Banky se dušují, že v eurech půjčují pouze firmám, které mají také příjmy v eurech. „V tuto chvíli se zpřísňují kontroly na úvěry v eurech, ale samozřejmě si lze půjčit tak, že to splňuje všechny náležitosti,“ říká Křeček. „Například v sektoru komerčních nemovitostí se běžně děje to, že se nájmy po dohodě s klienty převádějí na eura. Tím pádem má pronajímatel příjmy v eurech a může si vzít eurový úvěr,“ vysvětluje.
Vše je v pořádku
Česká národní banka říká, že dohlíží na to, zda jsou banky při úvěrování v cizí měně zodpovědné. „ČNB v průběhu posledního čtvrtletí 2022 a prvního čtvrtletí 2023 provedla plošné dohledové šetření, jehož předmětem bylo posouzení nastavených postupů a pravidel v rámci celého procesu poskytování eurových úvěrů,“ říká mluvčí ČNB Petra Vlčková. „Výsledky tohoto šetření v rámci bankovního sektoru neukázaly na žádné systémové nedostatky,“ dodává Vlčková.
Celá situace takzvané „euroizace“ tuzemské ekonomiky dodává vodu na mlýn zastáncům přijetí eura. „Efektivnější řešení, podporující českou konkurenceschopnost, by bylo konečně prolomení tabu a reálná příprava zavedení společné měny v ČR. A v mezidobí, neboť i samotné zavedení bude trvat opravdu dlouho, umožnit výplatu mezd v eurech,“ uzavírá Brázda.
Přechod na společnou měnu euro je v Česku zatím v nedohlednu. Navzdory tomu ale stále více firem v ČR provádí v eurech už řadu operací. Platí se v nich pronájmy kancelářských i industriálních nemovitostí, jejich koupě i související služby. Řada firem si také čím dál častěji bere rovnou i úvěry v eurech, protože to je pro ně podstatně výhodnější než v českých korunách. Euroúvěry také významně ovlivňují i český realitní trh. Přechod na euro by tak uvítala podle průzkumu většina generálních ředitelů firem. Euroúvěry jsou čím dál víc v kurzu. Co to dělá s českým realitním trhem?
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.